10 Czerwca 2022
Uroczystości w Katowicach

W czwartek, 9 czerwca w Katowicach odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r., Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Wojewodę Śląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Prezydenta Miasta Katowice. Pierwsza część obchodów odbyła się na Placu Kwiatowym w Katowicach, gdzie odsłonięto wystawę planszową „Pamiętaj że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia” oraz zaprezentowano znaczek pocztowy i kopertę FDC „100 lat Policji Województwa Śląskiego”. Dr Andrzej Sznajder Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach krótko omówił historię powstania Policji Województwa Śląskiego i jej działalność. Samą wystawę przedstawiali zebranym jej autorzy Aleksandra Korol-Chudy (IPN Katowice) oraz Grzegorz Grześkowiak (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939r.). Zastępca dyr. Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej Mariusz Dawid wręczył organizatorom obchodów okolicznościowe ramki z w/w znaczkiem pocztowym.

Następnie w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się msza w intencji Policji odprawiona przez Metropolitę Katowickiego abp Wiktora Skworca.

Po mszy uczestnicy udali się do auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w której wręczono odznaczenia resortowe i okolicznościowe podziękowania. List do uczestników, skierowany przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego, odczytał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Odczytano też listy ministra ON i ministra SW do uczestników uroczystości. Na zakończenie obchodów delegacja organizatorów złożyła kwiaty pod Grobem Policjanta Polskiego.

W uroczystościach wziął udział także przedstawiciel Muzeum Katyńskiego dr Tomasz Szczepański.


wystawa-katowice20220609_4_400

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi