13 Maja 2020
Kpt. Bronisław Wacław Koblański – mistrz baloniarstwa

Wśród ponad 20 tysięcy Ofiar zbrodni katyńskiej możemy odnaleźć licznych polskich sportowców, zarówno trenujących dyscypliny olimpijskie, jak i te bardziej współczesne. W Muzeum Katyńskim są przechowywane przedmioty związane z jedną z nich – kpt. Bronisławem Wacławem Koblańskim.

Syn Lucjana i Stefanii z Koryckich urodził się 2 października 1906 roku w Janówce. Absolwent gimnazjum w Krzemieńcu (1926) i Oficerskiej Szkoły Piechoty (1929). Od 1932 r. służył w 2 batalionie balonowym w Jabłonnej. Na stopień kapitana został mianowany ze starszeństwem z dnia 19 marca 1939 i 16. lokatą w korpusie oficerów lotnictwa.

W latach 30. wielokrotnie brał udział w krajowych i międzynarodowych zawodach w baloniarstwie odnosząc przy tym liczne sukcesy. Dwa razy uczestniczył w prestiżowych zmaganiach o Puchar Gordona Bennetta zajmując w 1937 r. w Brukseli ósme miejsce (w parze z kpt. Zbigniewem Burzyńskim) i w 1938 r. w Liège piątą lokatę (w parze z kpt. Stanisławem Palatanem). Kryształowy puchar z tych drugich zawodów przekazała do zbiorów Muzeum Katyńskiego rodzina oficera.

Koblański mógł szczycić się także triumfem w Lwowskich Zawodach Balonowych 16 czerwca 1938, gdzie wraz z kpt. Adamem Bieniaszem osiągnął najdalszy przelot. Puchar upamiętniający ten wyczyn ze stylizowanym wizerunkiem orła także znajduje się w zasobie naszej placówki.

Wyżej wymienione nagrody nie są jednak jedynymi pamiątkami po kpt. Koblańskim w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Oficer po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli i trafił do obozu jenieckiego w Kozielsku. Podczas ekshumacji przeprowadzonej w Katyniu odnaleziono manierkę aluminiową wz. 38, na której znajduje się ręcznie wyryte nazwisko: „Koblański”. Nikt inny zamordowany w tym miejscu nie nosił podobnego nazwiska, mamy zatem pewność, że była własnością wymienionego wyżej oficera.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi