11 Maja 2020
Wydarzenia w Twerze: stanowisko Muzeum Katyńskiego

Stanowisko Muzeum Katyńskiego wobec próby bezczeszczenia pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej przez Federację Rosyjską.

Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego stanowczo protestuje przeciwko kolejnej próbie negowania Zbrodni Katyńskiej oraz zakłamywaniu historii przez władze Federacji Rosyjskiej.

7 maja 2020 roku w Rosji zdemontowano dwie tablice poświęcone ofiarom zbrodni stalinowskich. Jedną, poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej, umieszczoną w 1992 r. z inicjatywy polskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska (w dwu językach), a polski napis głosi: „Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze – Rodzina Katyńska”. Druga z tablic, w języku rosyjskim, znajdująca się na gmachu od 1991 r., informuje: „Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie”.

Według oceny rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał - usunięcie w Twerze z fasady dawnej siedziby sowieckiego NKWD tablic upamiętniających ofiary terroru stalinowskiego, w tym zabitych w tym gmachu polskich jeńców z obozu w Ostaszkowie, jest zbrodnią wobec historii. Fakt tej jest ewidentnym potwierdzeniem kolejnej próby negowania zbrodni reżimu stalinowskiego, jak się wydawało - powszechnie znanych i wielokrotnie udowodnionych na podstawie różnorakich dokumentów. Według ustaleń „Memoriału” w piwnicach budynku należącego wówczas do NKWD mordowano polskich jeńców wojennych z obozu w Ostaszkowie, których później pochowano w Miednoje.

Wobec niezaprzeczalnych dowodów zbrodni oraz zeznaniu „koronnego” świadka - Dmitrija Tokariewa (szefa NKWD obwodu kalinińskiego) od 1991 roku wiemy, jaki los spotkał blisko 6300 więźniów obozu w Ostaszkowie, których przewożono grupami do wewnętrznego więzienia NKWD w Kalininie i tam nocą rozstrzeliwano.

Muzeum Katyńskie jako jedyny w swoim rodzaju dowód zbrodni sowieckich dokonanych wiosną 1940 roku na bezbronnych jeńcach wojennych i więźniach politycznych samym swoim istnieniem zadaje kłam rosyjskiej propagandzie oraz nowej fali anty-Katynia, stając się tym samym po raz kolejny symbolem walki o prawdę.

Kierownik Muzeum Katyńskiego
Oddziału Martyrologicznego
Muzeum Wojska Polskiego

Sławomir Frątczak

list-02_400

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi