Stanowisko Muzeum Katyńskiego wobec próby bezczeszczenia pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej przez Federację Rosyjską.
Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego stanowczo protestuje przeciwko kolejnej próbie negowania Zbrodni Katyńskiej oraz zakłamywaniu historii przez władze Federacji Rosyjskiej.
7 maja 2020 roku w Rosji zdemontowano dwie tablice poświęcone ofiarom zbrodni stalinowskich. Jedną, poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej, umieszczoną w 1992 r. z inicjatywy polskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska (w dwu językach), a polski napis głosi: „Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze – Rodzina Katyńska”. Druga z tablic, w języku rosyjskim, znajdująca się na gmachu od 1991 r., informuje: „Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie”.
Według oceny rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał - usunięcie w Twerze z fasady dawnej siedziby sowieckiego NKWD tablic upamiętniających ofiary terroru stalinowskiego, w tym zabitych w tym gmachu polskich jeńców z obozu w Ostaszkowie, jest zbrodnią wobec historii. Fakt tej jest ewidentnym potwierdzeniem kolejnej próby negowania zbrodni reżimu stalinowskiego, jak się wydawało - powszechnie znanych i wielokrotnie udowodnionych na podstawie różnorakich dokumentów. Według ustaleń „Memoriału” w piwnicach budynku należącego wówczas do NKWD mordowano polskich jeńców wojennych z obozu w Ostaszkowie, których później pochowano w Miednoje.
Wobec niezaprzeczalnych dowodów zbrodni oraz zeznaniu „koronnego” świadka - Dmitrija Tokariewa (szefa NKWD obwodu kalinińskiego) od 1991 roku wiemy, jaki los spotkał blisko 6300 więźniów obozu w Ostaszkowie, których przewożono grupami do wewnętrznego więzienia NKWD w Kalininie i tam nocą rozstrzeliwano.
Muzeum Katyńskie jako jedyny w swoim rodzaju dowód zbrodni sowieckich dokonanych wiosną 1940 roku na bezbronnych jeńcach wojennych i więźniach politycznych samym swoim istnieniem zadaje kłam rosyjskiej propagandzie oraz nowej fali anty-Katynia, stając się tym samym po raz kolejny symbolem walki o prawdę.
Kierownik Muzeum Katyńskiego
Oddziału Martyrologicznego
Muzeum Wojska Polskiego
Sławomir Frątczak