27 Marca 2020
Unikatowa manierka odnaleziona w Katyniu

Wśród tysięcy artefaktów grobowych pochodzących z miejsc pochówku polskich jeńców i więźniów z Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni na szczególną uwagę zasługują te przedmioty, na których znajdują się ręcznie wykonane przez nich napisy.

Jednym z nich jest aluminiowa manierka, która należała do podporucznika Tadeusza Zadory-Ciszewskiego.
W zbiorach Muzeum Katyńskiego zgromadzono duży zespół metalowych naczyń takich jak manierki, menażki i miski. Na niektórych z nich osoby przetrzymywane w niewoli ryły swoje imiona i nazwiska, rysunki czy drogę, jaką przeszły od momentu wzięcia do niewoli. Dzięki temu przedmioty te mają własną historię do opowiedzenia i są świadectwem życia codziennego obywateli polskich w obozach specjalnych NKWD.
Na szczególną uwagę zasługuje obiekt odnaleziony podczas prac sondażowo-ekshumacyjnych przeprowadzonych w Katyniu. Jest to manierka wz. 38, która należała do ppor. rez. Tadeusza Zbigniewa Ciszewskiego. Urodzony w 1914 roku oficer w chwili śmierci liczył raptem 25 lat. Przed wojną studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W styczniu 1938 roku został przydzielony do batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Słobódka”. Z napisów na manierce można wywnioskować, że był wychowany w duchu patriotyzmu.
Na manierce wyryte są dwie sentencje. Pierwsza z nich brzmi: „NIE MA NA ŚWIECIE GMACHU WSPANIALSZEGO NAD DOM RODZICIELSKI”, druga zaś jest smutna przepowiednią tego, co wydarzyło się wiosną 1940 roku: „DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI” (tłum.: „Słodko i zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę”).
Ciszewski z przodu naczynia wyrył kilka nakładających się na siebie liter, część z nich to prawdopodobnie jego inicjały. Zagadkowe jest wyryte poniżej imię Irena, może tak nazywała się bliska mu osoba?
W górnej części korpusu oficer przedstawił szlak, jaki przeszedł od momentu dostania się do niewoli: SARNY – BARANOWICZE - NIE[...]REŁOJE – MOSKWA – WOŁOGDA – GRAZOWIEC – ZAUNIKIEWSK – MONASTYR. Poniżej zaznaczył wybrane daty z życia codziennego w Kozielsku: „5.XI.39 KOZIELSK (prawdopodobnie dzień przyjazdu do obozu)”, „29 I 1940”, „4 II 40 Pierwszy list z Biru[…]”, „24-III-40 WIELKANOC”, „13 V 40 [...]ECZ[...] WYJAZD Z B[...] (transport z Kozielska do Katynia).
Jeniec będąc w niewoli wyraźnie tęsknił za swoją odległą rodziną i krajem, gdyż wyrył w metalu trzy herby. Pierwszy z nich jest jego własnym – Zadora, drugi to zmodyfikowana wersja herbu matki – Murdelio. Najciekawszy jest trzeci z nich, który jest wzorowany na herbie używanym przez powstańców styczniowych, wewnątrz tarczy zaznaczone są trzy pola z wizerunkami Orła Białego, litewskiej Pogoni i symbolu Rusi – Michała Archanioła.
Niniejsza manierka bez wątpienia stanowi wyjątkowy przykład sztuki obozowej. Jest ona jednocześnie dowodem na to, że w zbrodni katyńskiej zginęła polska elita: nie tylko zasłużeni i odznaczani za swoje dotychczasowe osiągnięcia wyżsi oficerowie, ale także młodzież, która zajęłaby ich miejsce w przyszłości...

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi