24 Marca 2020
Wyjątkowy dokument w archiwum Muzeum Katyńskiego

Wśród kilkunastu tysięcy dokumentów zebranych w archiwum Muzeum Katyńskiego znajdują się dziesiątki sądowych postanowień o uznaniu ofiar zbrodni katyńskiej za zmarłych. Jedno z nich jest wyjątkowe...

Po zakończeniu II wojny światowej wiele rodzin ofiar zbrodni katyńskiej zmuszonych było do przejścia upokarzającej procedury uznania ich mężów, ojców czy synów za zmarłych. Odbywało się to na drodze sądowej. W swoich postanowieniach sądy musiały podać datę śmierci danej osoby. W przypadku ofiar Katynia, których ciała zidentyfikowano podczas ekshumacji w 1943 roku, jako datę śmierci przyjmowano najczęściej rok 1941, a więc moment rzekomego mordu dokonanego przez Niemców. Natomiast w kwestii pozostałych ofiar, których miejsca pochówku nie były wtedy znane wpisywano datę zakończenia wojny lub rok po jej zakończeniu, a więc najczęściej 9 maja 1945 lub 1946 r. Wiązało się to z szerzeniem w komunistycznej Polsce „kłamstwa katyńskiego”, a więc obarczania winą za zbrodnię Niemców.
W archiwum Muzeum Katyńskiego przechowujemy kilkadziesiąt tego typu dokumentów. Ale wśród nich jest jedno wyjątkowe postanowienie. Dotyczy ono Wiktora Gajewskiego, a wydał je 26 września 1946 r. sędzia Jan Knach z Sądu Grodzkiego w Nakle nad Notecią na wniosek Heleny Gajewskiej, żony Wiktora Gajewskiego.
W dokumencie możemy przeczytać, że Sąd postanawia:

Stwierdzić zgon Wiktora Gajewskiego, adwokata, urodz. dn. 22 listopada 1899 r. w Nowym Sączu, syna Jana i Emilii, ostatnio zamieszkałego w Nakle. Jako dzień śmierci ustalił dzień 31 grudnia 1943 r. godz. 24.

Bardzo ciekawie sędzia uzasadnia swój wyrok, gdyż uznaje przedstawiony przez żonę fakt powołania Wiktora Gajewskiego do wojska i wzięcia go do niewoli sowieckiej (co sąd wyraźnie podkreśla) oraz osadzenia w obozie w Kozielsku i później zidentyfikowania jego ciała w dołach śmierci w Katyniu.Powołuje się przy tym na niemieckie materiały z ekshumacji. Nie wspomina za to o ustaleniach z sowieckich ekshumacji opublikowanych w tzw. Komunikacie Burdenki.
W dalszej części dokumentu Sąd jeszcze dobitniej podkreśla swoje stanowisko, pisząc:

Powyższe zaś przyjął Sąd za wystarczający dowód co do uznania faktu śmierci męża wnioskodawczyni za niewątpliwy, gdyż wziął przy tem pod uwagę fakt zresztą powszechnie znany, że ekshumacja i rozpoznanie zwłok w Katyniu odbyła się nie tylko przy udziale władz wojskowych niemieckich, ale także delegacji międzynarodowych Czerwonego Krzyża oraz delegacji polskich i to skrupulatnie, tudzież rzeczowo tak, iż wszelkie pomyłki tego powodu wykluczyć należy.
Nadto przyjął Sąd za pewnik, że dokumentu zejścia nie sporządzono, skoro sprawcy tej masowej masakry do tej pory nie są znani. Za dzień śmierci ustalić należało wobec braku bliższych danych ostatni dzień roku, w którym odkryto groby w Katyniu, co miało miejsce w 1943 r.

Jest to jedyny znany nam przypadek podważenia przez Sąd oficjalnej wersji wydarzeń forsowanej przez komunistyczne władze. W każdym punkcie sędzia Jan Knach przytacza fakty i nie ulega sowieckiej propagandzie. Używa też mocnych stwierdzeń pisząc o niewoli sowieckiej do jakiej trafili polscy żołnierze, skrupulatności niemieckich ekshumacji oraz nieustalenia sprawców zbrodni katyńskiej. W tych czasach był to przykład niebywałej przyzwoitości i odwagi.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi