07 Listopada 2019
Papierośnica z Charkowa

Wśród artefaktów w Muzeum Katyńskim znajduje się papierośnica z tekstem - jasnym przekazem "dla osób trzecich".

Gdyby nie fakt, iż zaprezentowana na fotografiach papierośnica drewniana ze zbiorów Muzeum Katyńskiego, wykonana zapewne w obozie w Starobielsku, nie wiąże się z ludobójstwem katyńskim (jeńców ze Starobielska zamordowano wiosną 1940 r. w Charkowie i tamże pochowano), to napis – umieszczony na spodniej stronie wieka pudełka  zapewne powodował na twarzy czytającego uśmiech.

Jednakowoż papierośnica, wydobyta z dołu – masowego grobu w Charkowie latem 1991 r. , wykonana była przez nieznanego twórcę i należąca do nieustalonego właściciela – jest jednocześnie i „artefaktem - relikwią katyńską” i pamiątką po nieznanym oficerze Wojska Polskiego z czasów jego kilkumiesięcznego „jenieckiego żywota” oraz stanowi typowy obozowy wytwór. Do dnia mordu był obywatelem zniewolonej przez agresorów Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i z krwi i kości człowiekiem. Pamiętajmy bowiem, że Ofiary zbrodni katyńskiej to nie tylko kilkadziesiąt tysięcy zamordowanych, to także ważna cząstka organizmu (i również w wymiarze intelektualnym) państwa polskiego. Nigdy niezabliźniona rana…

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi