05 Grudnia 2019
Wystawa katyńska we Francji

23 listopada w Memoriale Deportacji i Internowanych w Compiègne otworzyliśmy wystawę czasową „Katyń. Dzień rozpoczął się szczególnie”.

Wystawa, która wcześniej była prezentowana w Gruzji, rozpoczęła tym samym swoją podróż na terenach francuskojęzycznych. W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli Mer miasta Compiegne – Eric Verrier, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy płk. Mare Kurkowicz, Dyrektor Instytutu Polskiego we Francji Pani Anna Biłoś, Dyrektor Memoriału Pan Aurelien Gnat, a także przedstawiciele muzeów wojskowych oraz historycznych we Francji. Bardzo licznie zebrali się mieszkańcy miasta oraz lokalna Polonia.
Ekspozycja została opracowana i przygotowana przez Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu.
W prezentowanej we Francji wystawie najważniejsze są emocje i ludzie. Za cel obraliśmy przedstawienie istoty „Katynia”. Na ekspozycję składają się 22 słupy wystawiennicze, budująca nastrój instalacja oświetleniowa oraz multimedia. Duże, ciężkie i ciemne bryły słupów kontrastują z małymi polami tekstowymi i fotografiami zbliżonymi do oryginalnych rozmiarów. Zmuszają widzów niejako do zbliżenia się do historii. Równolegle umieszczone są teksty historyczne oraz fragmenty korespondencji i wspomnień, co umożliwia widzom poznania samej historii zbrodni katyńskiej, ale także losów jej poszczególnych Ofiar i ich rodzin. Podczas gdy sami zwiedzający wybierają ścieżkę, wspólna narracja pozwoli im w pełni zrozumieć istotę zbrodni i jej znaczenie dla narodu polskiego. Na ekspozycji prezentowane są również wywiady z dziećmi Ofiar zbrodni katyńskiej, dzięki którym zwiedzający mogą spojrzeć na tę historię ich oczami, poprzez ich doświadczenia a tym samym odbyć bardziej osobistą podróż w przeszłość.
Wystawa ma na celu upowszechniać wiedzę o zbrodni katyńskiej na szerokim, międzynarodowym polu. Pragniemy by Gruzja i Francja były jedynie początkiem jej drogi...

fot. facebook.com/compiegne.et.son.agglomeration

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi