26 Września 2019
Nowa publikacja Stowarzyszenia Memoriał

W Moskwie odbyła się prezentacja publikacji „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje”, przygotowanej przez rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał.

Stowarzyszenie Memoriał, zasłużona rosyjska organizacja badająca, od wielu lat, represje stalinowskie (między innymi na Polakach), opublikowała kolejną księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej dotyczącą około 6300 polskich jeńców zamordowanych w Kalininie (Twerze) i spoczywających w bratnich mogiłach Miednoje. „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje” – pod tym tytułem, nawiązującym do pierwszej księgi wydanej przez Memoriał w 2015 roku: „Zabici w Katyniu”, opublikowano – po wieloletnim trudzie badawczym, trzytomowe opracowanie.
Głównym walorem pracy są biogramy polskich jeńców zabitych wiosną 1940 r. przez NKWD jeńców z Ostaszkowa, głównie policjantów. Autorem dzieła jest Aleksander Gurjanow, kierujący sekcją polską Stowarzyszenia Memoriał. W zamieszczonych w publikacji biogramach, które ukazały się po rosyjsku, po raz pierwszy podano adekwatną liczbę ofiar. W Twerze zginęło na pewno 6287 osób i jeszcze przypuszczalnie osiem osób. Przy sporządzaniu danych personalnych podstawowym zadaniem badaczy było umieszczenie w nich maksymalnie (na ile było to możliwe oraz na ile pozwalają źródła) informacji o pobycie w niewoli zamordowanych. Chodziło ponadto o odtworzenie losu każdego z jeńców od chwili wzięcia do niewoli, a nawet od momentu mobilizacji w Polsce i wydarzeń września 1939 roku, aż do momentu zagłady. Badacze Memoriału starali się odtworzyć daty i miejsca pobytu jeńca w ZSRR, aż do czasu odesłania go z obozu ostaszkowskiego na egzekucję do Kalinina. Poza innymi wartościami dzieła, niezwykle ważne było ustalenie przez autorów m.in. daty rozstrzelania, co ma z kolei niezwykle istotne znaczenie dla rodzin ofiar ludobójczej zbrodni.
Nad księgami pracowało około 50 badaczy z Rosji i Polski, w tym, także przedstawiciele Muzeum Katyńskiego Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Na laudacji znamienitego dzieła w Moskwie 19 września br. uczestniczyła delegacja Muzeum Katyńskiego, w osobach Sławomira Frątczaka włodarza placówki i kustosza Sebastiana Karwata, który był zaangażowany w tworzenie tej pracy.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi