23 Września 2019
Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” to projekt edukacyjny organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim w Warszawie. Adresowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Od 17 do 22 września 2019 roku laureaci 10. edycji tego konkursu (uczniowie - autorzy prac i ich opiekunowie) uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym „Śladami Polaków na Białorusi”. Trasa obejmowała Brześć, Pińsk, Słuck, Bobrujsk, Mińsk, Kuropaty, Nieśwież, Nowogródek i Grodno. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili m.in. uroczysko Kuropaty pod Mińskiem gdzie w latach 1937-1941 NKWD grzebało zwłoki zabitych w wyniku komunistycznych represji. Najprawdopodobniej leżą tam także obywatele polscy z tzw. „Białoruskiej Listy Katyńskiej” (choć wobec nie przeprowadzenia dokładnych badań uroczyska nie ma pewności). Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznych upamiętnieniach.
O charakterze i znaczeniu tego miejsca oraz dziejów ujawniania prawdy o nim opowiedzieli zebrany Artur Kolęda z Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego. W Grodnie uczestnicy wyjazdu wzięli udział w zorganizowanych przez mieszkających tam Polaków obchodach 80. rocznicy obrony tego miasta przed Armią Czerwoną (20-22 IX 1939 r.). Apel poległych odbył się przed Krzyżem Katyńskim, następnie złożono kwiaty na grobie poległych w 1939 r. żołnierzy WP.
Uczestnicy wyjazdu odwiedzili też wieś Bohatyrowicze (obwód grodzieński) z „grobem Jana i Cecyli” znane z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” gdzie zapalono znicze, jak również na znajdującej się w lesie obok sąsiedniej wsi Maniewicze mogile powstańców 1863 r.

Tomasz Szczepański
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi