07 Lutego 2019
III Gala Poetycka konkursu im. Władysława Sebyły

W środę, 6 lutego w naszym muzeum odbyła się III Gala Poetycka z okazji 117. rocznicy urodzin poety. Imprezę zorganizował Miejski Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku przy współpracy Muzeum Katyńskiego.

Patron konkursu, Władysław Sebyła (1902-1940) poeta, krytyk literacki i żołnierz Września 1939, zamordowany w kwietniu 1940 przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, urodził się w Kłobucku i tam spędził pierwsze lata życia. Tam organizowany jest konkurs poetycki oraz konkurs plastyczny jego imienia, których finałem jest Gala Poetycka. Tegoroczny koncert zorganizowano w Muzeum Katyńskim, z racji faktu, że poeta był jednym z zabitych w zbrodni katyńskiej, a jego życie dorosłe upłynęło głównie w Warszawie.
Zebranych powitał burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, a o działaniach upamiętniających patrona konkursu opowiedziała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku Olga Skwara. W imieniu Muzeum Katyńskiego zebranych powitał dr Tomasz Szczepański.
Zebrani wysłuchali wykładu dotyczącego życiorysu, który wygłosił Stefan Sitkiewicz, a także zapoznali się z twórczością Władysława Sebyły, na tle jego epoki o czym opowiedziała dr Elżbieta Wróbel z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia uczestnikom XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Sebyły. Tej części uroczystości towarzyszył zespół pieśni i tańca „Ziemia Kłobucka” w regionalnych strojach ludowych.
Podczas uroczystości, zgodnie z tradycją, nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Con Amore” oraz grupy teatralnej „Amok” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.
Po zakończeniu gali zebrani wraz z przewodnikami zwiedzili Muzeum Katyńskie.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi