12 Sierpnia 2018
W hołd Polakom zamordowanym i represjonowanym w „Operacji Polskiej lat 1937-1938”

11 sierpnia przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zgromadzili się przedstawiciele wielu instytucji państwowych, stowarzyszeń kombatanckich, Związku Sybiraków oraz Rodzin Katyńskich.

Stanęli wraz z głównymi organizatorami Apelu Pamięci: przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Prezesem dr Jarosławem Szarkiem oraz Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem. Swoją obecnością zaświadczyli o żywej pamięci o Polakach, którzy jako pierwsi w sposób masowy zapłacili najwyższą za przynależność do narodu polskiego. Na mocy rozkazu nr 00485 wydanego przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR (szefa NKWD) Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 r. poddano represjom nie mniej niż 139835 osób, z czego zamordowano – najczęściej strzałem w tył głowy – nie mniej niż 111091 aresztowanych. Zostali oni skazani pod zarzutem przynależności do fikcyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski.
Podczas uroczystości, na pomniku upamiętniającym Ofiary NKWD, odsłonięto nowy element tablicę pamiątkową w kształcie podkładu kolejowego, dedykowaną Ofiarom „operacji polskiej” 1937–1938. Odczytano również listy okolicznościowe od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Niezwykle donośnie wybrzmiała modlitwa ekumeniczna. Apel Pamięci zakończyła salwa honorowa oraz złożenie przez obecnych wieńców i kwiatów.

fot. ipn.gov.pl

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi