08 Lipca 2018
O. Ptolemeusz w Muzeum Katyńskim

W sobotę 7 lipca 2018 r. Muzeum Katyńskie odwiedził O. Ptolemeusz Jacek Kuczmik OFM z Zakonu Braci Mniejszych.

Ojciec Ptolemeusz śluby wieczyste złożył w 1990 r., a święcenia kapłańskie przyjął w rok później. W 1992 r. wyjechał do Rosji i obecnie piastuje rangę proboszcza w Smoleńsku (Rosja).
Na swej rosyjskiej drodze duszpasterzowania O. Ptolemeusz Jacek Kuczmik, podjął się zorganizowania od podstaw kapelanii parafialnej przy dawnym kościele w Smoleńsku. Obecnie parafia obejmuje całą gubernię smoleńską i posiada kaplicę filialną w Wielkich Łukach. Szczególną troską O. Ptolemeusz otacza Polaków nawiedzających miejsce kaźni polskich oficerów w Katyniu.
21 listopada 1999 r. abp Tadeusz Kondrusiewicz dokonał poświęcenia odnowionego klasztoru pofranciszkańskiego (który, swój początek bierze od placówki misyjnej franciszkanów (bernardynów) w 1611 r.).
23 maja 2007 r. prowincjał erygował w tym miejscu klasztor filialny, następnie 27 maja 2013 r. klasztor został podniesiony do rangi klasztoru nie-zależnego. Na jego czele stoi O. Ptolemeusz Jacek Kuczmik. Od wielu lat trwają starania kapłana o zwrot parafialnego kościoła, który obecnie stoi pusty. 20 października 2010 r. smoleński gubernator Siergiej Antufjew powie-dział, że po zakończeniu budowy nowego archiwum, planowanym na 2011 r., budynek kościoła zostanie przekazany wiernym i zrekonstruowany przy wsparciu finansowym Polski. Obecnie świątynia pozostaje pusta (archiwum zostało przewiezione do specjalistycznego budynku).
Zacnego gościa oprowadził kierownik placówki Sławomir Frątczak. Uzupełnieniem wizyty O. Ptolemeusza było jego spotkanie w Muzeum z przedstawicielami środowisk rodzin katyńskich.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi