14 Czerwca 2018
Sesja edukacyjna w Opolu

Pragniemy poinformować, iż 8 czerwca br. odbyła się sesja edukacyjna pt. "Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej", w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.

Jej współorganizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Wydarzenie adresowano do osób zainteresowanych pedagogiką pamięci i edukacją historyczną, a jej tematem przewodnim był fenomen pamięci i przedmiotu, jako jej nośnika.
Wykład wprowadzający wygłosiła dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska, prof. Uniwersytetu Opolskiego, posługując się kilkoma reprezentatywnymi dla polskiego społeczeństwa przykładami, analizowała stan pamięci rodzinnej i wskazywała na jej najważniejsze nośniki - pamiątki. Sławomir Frątczak, Kierownik Muzeum Katyńskiego Martyrologicznego Oddziału Muzeum WP, kontynuował ten wywód z perspektywy instytucjonalnej, zwracając m.in. uwagę na wyjątkową rolę, jaką to muzeum pełni wobec jenieckich artefaktów, wcześniej będących przedmiotami o użytkowych funkcjach bądź rodzinnymi pamiątkami. Dr Ewa Kowalska, również reprezentująca Muzeum Katyńskie, omówiła ich edukacyjną wartość, dużą ze względu na emocje z nimi związane. Jej wystąpienie uzupełniono prezentacją interesującego filmu dokumentalnego pt. „Sztafeta”, którego projekcja zakończyła oba wystąpienia.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi