15 Kwietnia 2018
Wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Włączając się w obchody rocznicy zbrodni katyńskiej Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało w swojej siedzibie wyjątkową wystawę warszawskiego Muzeum Katyńskiego.

Ekspozycję w Białymstoku można było zobaczyć tylko przez jeden dzień – w sobotę 14 kwietnia, w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru.
Ekspozycja „Zbrodnia 1940” to szesnaście plansz opowiadających o genezie i następstwie zbrodni popełnionej na Polakach – „wrogach władzy sowieckiej” – wiosną 1940 r.
Na wstępie gości powitał Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński. Następnie przekazał głos Dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Adamowi Buławie. Dyrektor MWP przedstawił prawno-historyczne argumenty za wyborem najwłaściwszego usytuowania zbrodni katyńskiej w międzynarodowym porządku prawnym. Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak opowiedział natomiast o zbiorach Muzeum Katyńskiego oraz ich ogromnym znaczeniu, nie tylko historycznym.
Otwarciu wystawy towarzyszyła także projekcja filmu „Nie pamiętam” - niezwykłej ekranizacji spektaklu „Wywózki, łagry, Katyń” z Danutą Nagórną i Jarosławem Witaszczykiem w rolach głównych.
Do obejrzenia wystawy „Zbrodnia 1940” zaprosiliśmy także uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. Spotkali się z Kacprem Ciesielskim – pracownikiem Muzeum Katyńskiego, który stał się bohaterem filmu „Sztafeta”.
Wydarzeniu towarzyszyły także lekcje przeprowadzone przez pracowników naszego muzeum w szkołach średnich Białegostoku, we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru. Młodzież spotkała się się z Kacprem Ciesielskim – pracownikiem Muzeum Katyńskiego, który stał się bohaterem filmu „Sztafeta”.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi