26 Stycznia 2018
Katowice – Opole-Łambinowice – Kraków

Od 22 do 24 stycznia 2018 r. grupa pracowników Muzeum Katyńskiego Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego przebywała w delegacji służbowej. Jej głównym celem było sprawdzenie stanu zachowania obiektów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Katyńskiego do Izby Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Przeprowadzone skontrum potwierdziło dobry stan zachowania muzealiów i wielką dbałość o warunki ich przechowywania przez obie instytucje. Dzięki uprzejmości dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, dyrektor CMJW, pracownicy Muzeum zwiedzili ekspozycję przedstawiającą dwa systemy jenieckie, niemiecki i sowiecki. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” p. Teresa Bracka oraz członek Zarządu p. Grzegorz Grześkowiak oprowadzili pracowników po części ekspozycji poświęconej Policji Śląskiej. Przy okazji tej wizyty zapalono także symboliczny znicz przed Grobem Polskiego Policjanta, który znajduje się na terenie komendy.

Dodatkowo pracownicy Muzeum przeprowadzili warsztaty o tematyce katyńskiej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa, którego dyrektorem jest p. Artur Iwan. Ich uczestnikami byli uczniowie klas policyjnych i wojskowych tej szkoły oraz grupa uczniów z Technicznych Zakładów Naukowych.

W Krakowie pracownicy Oddziału odebrali zbiór pamiątek po kpt. Karolu Glazurze – Ofierze zbrodni katyńskiej, które przekazała do zbiorów Muzeum jego córka Janina Glazur. Zwiedzili także Pawilon Józefa Czapskiego – najmniejszy budynek wchodzący w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Józef Czapski był jeden z nielicznych ocalonych. To on następnie aktywnie poszukiwał polskich jeńców na Nieludzkiej Ziemi. Jest on także jednym z Bohaterów Muzeum Katyńskiego. Pracownicy byli pod wrażeniem ekspozycji. Spotkali się również z p. Agnieszką Kosińską, kierownik Muzeum Czapskich, z którą rozmawiali o możliwości współpracy.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi