Od 22 do 24 stycznia 2018 r. grupa pracowników Muzeum Katyńskiego Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego przebywała w delegacji służbowej. Jej głównym celem było sprawdzenie stanu zachowania obiektów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Katyńskiego do Izby Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Przeprowadzone skontrum potwierdziło dobry stan zachowania muzealiów i wielką dbałość o warunki ich przechowywania przez obie instytucje. Dzięki uprzejmości dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, dyrektor CMJW, pracownicy Muzeum zwiedzili ekspozycję przedstawiającą dwa systemy jenieckie, niemiecki i sowiecki. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” p. Teresa Bracka oraz członek Zarządu p. Grzegorz Grześkowiak oprowadzili pracowników po części ekspozycji poświęconej Policji Śląskiej. Przy okazji tej wizyty zapalono także symboliczny znicz przed Grobem Polskiego Policjanta, który znajduje się na terenie komendy.
Dodatkowo pracownicy Muzeum przeprowadzili warsztaty o tematyce katyńskiej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa, którego dyrektorem jest p. Artur Iwan. Ich uczestnikami byli uczniowie klas policyjnych i wojskowych tej szkoły oraz grupa uczniów z Technicznych Zakładów Naukowych.
W Krakowie pracownicy Oddziału odebrali zbiór pamiątek po kpt. Karolu Glazurze – Ofierze zbrodni katyńskiej, które przekazała do zbiorów Muzeum jego córka Janina Glazur. Zwiedzili także Pawilon Józefa Czapskiego – najmniejszy budynek wchodzący w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Józef Czapski był jeden z nielicznych ocalonych. To on następnie aktywnie poszukiwał polskich jeńców na Nieludzkiej Ziemi. Jest on także jednym z Bohaterów Muzeum Katyńskiego. Pracownicy byli pod wrażeniem ekspozycji. Spotkali się również z p. Agnieszką Kosińską, kierownik Muzeum Czapskich, z którą rozmawiali o możliwości współpracy.