08 Grudnia 2017
Ostaszków- Kalinin - Miednoje w Muzeum Miasta Łodzi
5 grudnia w Muzeum Miasta Łodzi odbyły się kolejne warsztaty historyczne łódzkiej „Rodziny Policyjnej 1939 r.” z cyklu „OKM- Ostaszków-Kalinin-Miednoje 1940”, mające popularyzować wiedzę o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej w niewoli sowieckiej po 17 września 1939. 

Impreza organizowana przez stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.” i Komendę Miejską Policji w Łodzi odbyła się z pomocą dyrekcji Muzeum Miasta Łodzi, które udostępniło salę w tej placówce. Warsztaty skierowane były przede wszystkim do policjantów oraz pracowników policji. Gośćmi uroczystości byli m.in. Dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji – nadkomisarz Krzysztof Musielak, inspektor Dariusz Walichnowski przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterstwa Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud, przedstawiciele Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, przedstawiciel harcerstwa, członkowie „Rodziny Policyjnej”, pracownicy Muzeum Miasta Łodzi, przedstawiciel Muzeum Katyńskiego.  Na sali byli też obecni uczniowie klas policyjnych z łódzkiego XVIII LO im. J. Śniadeckiego.

Przewodniczący „Rodziny Policyjnej 1939r.” Jarosław Olbrychowski przy pomocy prezentacji komputerowej przedstawił historię i organizację a także system szkolenia Policji Państwowej w II RP. Przybliżył też sylwetkę wywodzącego się z Ziemi Łódzkiej Janusza Jagryma-Maleszewskiego  w l. 1926–1935 komendanta głównego Policji Państwowej. Przedstawił też upamiętnienia pomordowanych w zbrodni katyńskiej funkcjonariuszy policji.

Następnie zabrał głos dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak podkreślając rolę tradycji dla budowy etosu służby policjanta.

Spotkanie zakończyło wręczenie Komendantowi Miejskiemu Policji w Łodzi insp. Pawłowi Karolakowi Certyfikatu Ambasadora „OKM 1940” – za pomoc w propagowaniu etosu i dziejów Policji Państwowej.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi