21 Września 2017
Konferencja: Bohaterowie i ciche Bohaterki, rzecz o Ofiarach Katynia i losach ich Rodzin oraz uroczystość wręczenia odznak pamiątkowych Muzeum Wojska Polskiego

18 września 2017 roku w sali konferencyjnej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się konferencja zorganizowana przez Muzeum Katyńskie, Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego we współdziałaniu z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława, który podkreślił rolę Muzeum Katyńskiego o przekazie prawdy o ludobójstwie 1940 r. Następnie głos zabrali: Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jan Józef Kasprzyk, szef UDSKiOR, Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON, Dorota Janiszewska-Jakubiak, zastępca dyrektora DDK MKiDN. Przemawiający zwracali uwagę na wagę środowisk: kombatanckich, sybirackich, Rodzin Katyńskich i Stowarzyszeń Rodzin Policyjnych 1939 r. w przeciwstawieniu się kłamstwu i walce o trwanie w pamięci narodu prawdy o Ofiarach zbrodni katyńskiej i represjach jakich doświadczyli członkowie ich rodzin.

Panele dyskusyjne poprzedziła uroczystość wręczenia odznak pamiątkowych Muzeum Wojska Polskiego. W gronie osób szczególnie zasłużonych dla Muzeum Wojska Polskiego, na ręce których dyrektor Adam Buława złożył podziękowania dla całej formacji byli: generałowie Wojska Polskiego, Policji i Służby Więziennej, Ordynariusze Polowi, prezesi instytucji, stowarzyszeń i fundacji oraz osoby przeprowadzające ekshumacje i konserwację relikwii narodu polskiego. W imieniu uhonorowanych odznaką pamiątkową Muzeum Wojska Polskiego wystąpił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Zwrócił on szczególną uwagę na rolę i zarazem odpowiedzialność wielu instytucji zaangażowanych w edukację. Wysiłek włożony w nauczanie stanowi bowiem nie tylko o ciągłości pamięci, ale też o wykształceniu przyszłych pokoleń mądrzejszych w swoich decyzjach o wiedzę i wnioski wynikające z przeszłości.

Na program zjazdu złożyły się trzy panele. Każdy z nich był swoistą odpowiedzią na pytanie: dlaczego nadal powracany do tamtych dni? W pierwszym poświęconym "Ofiarom zbrodni katyńskiej" prelegenci przestawili najnowsze wyniki badań nad ciągle otwartą historią ludobójstwa 1940 r. Podczas drugiego panelu "Losy Rodzin Ofiar zbrodni katyńskiej" skupiono się na tym, co przeżyły ich rodziny pod dwoma okupacjami. W kolejnej części konferencji głos został oddany uczestnikom wydarzeń i ich dzieciom. Był żywym świadectwem przeżyć, które nie skończyły się w 1940 r.

Wielką niespodzianką dla pracowników Muzeum Katyńskiego Oddziału Martyrologicznego MWP było uhonorowanie złożone na ręce dr Ewy Kowalskiej - reprezentującej placówkę, przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie. Wręczony pamiątkowy guzik wojskowy został odebrany jako świadectwo współdziałania Potomków Ofiar oraz osób zatrudnionych w muzeum w przekazie prawdy o Ofiarach i ich katach, aby dzieje tej zbrodni nie uległy zakłamaniu i zapomnieniu.

Szczególnym akcentem uroczystości było uhonorowanie przez dyrektora MWP dr Adama Buławę, wieloletniego kierownika Muzeum Katyńskiego p. Sławomira Frątczaka (obecnie Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Dyrektor Sławomir Frątczak obchodził w tym dniu czterdziestolecie pracy w muzealnictwie i zarazem służby na rzecz pamięci o Katyniu.