10 Sierpnia 2011
Profesor Pawlikowski ekspertem Muzeum Katyńskiego
Muzeum Katyńskie rozpoczęło współpracę z profesorem Maciejem Pawlikowskim w zakresie wykonania ekspertyz mineralogiczno-chemicznych obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum.
 Na podstawie badań zostanie opracowana nowa technologia zapobiegająca naturalnej destrukcji bezcennych pamiątek z mogił katyńskich. 

„Od 35 lat współpracuję z archeologami na różnych stanowiskach, w tym także w Egipcie. Katyń z jego wszystkimi okrucieństwami można uznać za młode stanowisko archeologiczne, w którym różne procesy dopiero zaczynają się rozwijać. Dlatego badania prowadzone metodami stosowanymi w mineralogii , petrografii i geochemii mają w przypadku Katynia niezwykle istotne znaczenie. Prowadzone badania ujawnią wiele szczegółów, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem, dotyczy to między innymi nieznanych technologii wytwarzania obiektów z okresu międzywojennego. Obok kwestii poznawczych badania mają aspekt praktyczny. Otrzymane wyniki pozwolą wybrać oraz stosować metody konserwacji i zabezpieczenia bezcennych pamiątek katyńskich przed ich naturalną destrukcją co pozwoli zachować te unikatowe obiekty dla przyszłych pokoleń.” Maciej Pawlikowski – profesor mineralogii, petrografii oraz geochemii w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W jego dorobku naukowym znajduje się m.in.: 12 publikacji książkowych, 248 artykułów, wypromowanych siedmiu doktorantów oraz dwudziestu trzech magistrów. Wziął udział w 43 ekspedycjach naukowych m.in. Egipt, Libia, Grecja, Turcja, Bułgaria, Serbia, USA, Słowacja, Austria. Jest przewodniczącym Komisji Nauk Mineralogicznych Polskiej Akademii Nauk, Członkiem Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi