26 Maja 2017
"Zbrodnia 1940" - wystawa Muzeum Katyńskiego w Muzeum Twierdzy Kijów
Od oddania hołdu pochowanym na Cmentarzu w Bykowni rozpoczęła się dwudniowa oficjalna wizyta dyrektora Muzeum Wojska Polskiego dr Adama Buławy oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka w Kijowie. Przy dźwiękach „Dzwonu Katyńskiego” złożono wieńce i zapalono znicze w ukraińskiej i polskiej części cmentarza.
Następnie goście udali się na spotkanie z przedstawicielami ukraińskiej Polonii i edukatorami do budynku Ambasady RP w Kijowie.

Po południu w Muzeum Twierdzy Kijów została otwarta wystawa „Zbrodnia 1940”. Upamiętnia ona Ofiary zbrodni katyńskiej, szczególnie te, które zostały zamordowane w więzieniu NKWD w Kijowie i pochowane w dołach śmierci w Bykowni. Prezentowana w muzeum dwujęzyczna, polsko-ukraińska wystawa pokazuje iż zbrodnia katyńska dotknęła tak naród polski jak i ukraiński. W otwarciu wystawy wzięli udział: dyrektor MWP dr Adam Buława, prezes IPN dr Jarosław Szarek, prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, mieszkańcy Kijowa oraz Polonia ukraińska. Uroczystość uświetnił występ dzieci z polskiego gimnazjum.
W drugim dniu wizyty delegacja udała się do Żytomierza, dużego ośrodka polonijnego na Ukrainie i złożyła kwiaty przed krzyżem upamiętniającym ofiary „operacji antypolskiej NKWD” z lat 1937-38, tablicą poświęconą pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz na polskim cmentarzu w Żytomierzu.
Następnie goście udali się do miejscowości Dowbysz (dawny Marchlewsk), która w okresie międzywojennym była centrum Polskiego Okręgu Autonomicznego, a gdzie do teraz większość  mieszkańców stanowią Polacy. W miejscowym kościele parafialnym prezes IPN wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego na temat operacji antypolskiej NKWD. Oddano również hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń - przy pomniku upamiętniającym złożono kwiaty i zapalono znicze.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi