11 Marca 2017
Marsz Pamięci Policji Państwowej II RP
W hołdzie funkcjonariuszom zamordowanym przez NKWD w 1940r. włocławscy policjanci zorganizowali Marsz Pamięci Policji Państwowej II RP pn. „Marsz Cieni-Pamiętamy: Charków, Katyń,Miednoje". To wyraz pamięci i szacunku dla osób, które oddanie służyły ojczyźnie.
5 marca 1940r. Komitet Centralny Wszechzwiązkowej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wydał wyrok śmierci na polskich jeńców wojennych. W konsekwencji tej decyzji wiosną 1940r. w Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieujawnionych jeszcze miejscach wymordowano prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych. Stanowili oni elitę intelektualną RP. Byli to przede wszystkim wojskowi, funkcjonariusze, ale również duchowni, nauczyciele, lekarze, pracownicy administracji państwowej.

W związku z tym Komenda Miejska Policji we Włocławku z inicjatywy Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji, Muzeum Katyńskiego i Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. oddając hołd poległym zorganizowała  „Marsz Cieni-Pamiętamy:Charków, Katyń, Miednoje".

Zaproszeni goście, reprezentanci szkół mundurowych uczestniczyli najpierw we Mszy Św., którą celebrował ks.Kapelan włocławskich mundurowych Sebastian Osiński.

Delegacje uczestników pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia złożyły wiązanki kwiatów.

Kolejną część uroczystości stanowił wspomniany „Marsz Cieni". Uczestnicy w ciszy, w zadumie ulicami miasta przeszli do Teatru Impresaryjnego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Gospodarz przedsięwzięcia Komendant Miejski Policji we Włocławku insp.Marcin Zaleśkiewicz serdecznie przywitał wszystkich gości, dziękując jednocześnie za wspólne wspomnienie poległych funkcjonariuszy.

Zgromadzeni zapoznali się z krótką historią tragicznych wydarzeń 1940r.

Nie zabrakło również miejsca na odczytanie okazjonalnych listów. Wśród osób, które skierowały słowa o istocie zdarzeń wiosny 1940r. byli m.in. nadkom.Zbigniew Bartosiak z Komendy Głównej Policji, p.Marta Merta z Urzędu ds.Kombatantów, reprezentująca p.Poseł na Sejm RP Joannę Borowiak p.Małgorzata Safandowska.

Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. p.Michał Wykowski oraz dr.hab. Bolesław Sprengel, znawca historii policji, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wygłosili krótkie prelekcje w temacie dokumentu wydanego przez Stalina.

Niezwykle ważnym elementem uroczystości był również fakt przygotowania przez młodzież spektaklu teatralnego utrzymanego w konwencji tematu szacunku do munduru, służbie wobec ojczyzny.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 im.Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Liceum Ogólnokształcącego im.Marii Konopnickiej we Włocławku, pod kierunkiem Dyrektora Teatru Impresaryjnego p. Jana Polaka oraz pedagog z Gim.nr 4 p.Agaty Wiśniewskiej, przygotowali widowisko teatralne pt."Mundur."

Cieszy fakt, że młodzi ludzie pamiętają i chcą przekazywać wartości reprezentowane przez przeszłe pokolenia swoim kolegom, koleżankom.

Uczestnicy uroczystości mieli również okazję obejrzeć wystawę fotograficzną zdjęć wykonanych podczas ekshumacji w Miednoje. Autorem zdjęć jest p.Aleksander Załęski.

Poczta Polska przygotowała okolicznościowe stoisko, na którym osoby zainteresowane miały możliwość m.in. wbicia okazjonalnego stempla.

Pamięć o osobach, które oddanie służyły ojczyźnie niech trwa wiecznie. Włocławscy policjanci stali się częścią tej historii.

Autor: sierż/ Aleksander Pradun
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi