04 Lutego 2017
Otwarcie wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej w Łotewskim Muzeum Wojny w Rydze
They were shot in the back of the head” - wystawa przygotowana wspólnie przez Muzeum Katyńskie oraz Instytut Pamięci Narodowej, poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej oraz ich rodzinom.
Wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcach zagranicznych. Pierwszy raz była pokazywana we wrześniu ubiegłego roku w Tallinnie, następnie w Tartu, gdzie zebrała wiele pochlebnych opinii. W Rydze wydarzenie swoim patronatem objęła Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej Pani Ewa Dębska.

Oficjalne otwarcie wystawy w Rydze odbyło się 2 lutego w Muzeum Wojny. W uroczystości wzięli udział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Przewodnicząca Saeimy Republiki Łotewskiej Ināry Mūrniece, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej Pani Ewa Dębska, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, Dyrektor Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa w MON Sławomir Frątczak, Dyrektorzy Muzeum Wojny w Rydze Aija Fleija oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Adam Buława, a także licznie zebrany korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele Polonii na Łotwie.

Wystawa „They were shot in the back of the head” pokazuje historię zbrodni katyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej aspektu międzynarodowego. Prezentowane są na niej sylwetki wybranych ofiar głównie tych związanych z krajami bałtyckimi. Uświadamia ona zwiedzającym czym dla nas jest Katyń. To symbol ludobójstwa Polaków pod okupacją radziecką, zakłamania, zbrodni milczenia na arenie międzynarodowej i zwycięstwa prawdy. Symbol eliminacji inteligencji polskiej, obywateli II RP wielu narodowości i wyznań, symbol dramatu w sensie ludzkim, narodowym i państwowym.

Na wystawie znalazły się trzy mundury: oficerski, policyjny i funkcjonariusza Służby Więziennej, które na potrzeby wystawy zostały użyczone przez Areszt Śledczy w Warszawie – Mokotowie, ze zbiorów prywatnych Pana Mikołaja Klorka i Studia Historycznego „Huzar” oraz Pana Krzysztofa Musielaka ze Stowarzyszenia Warszawska Rodzina Policyjna 1939 r.
 
To czego dopuścili się Sowieci wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku miało również swój odpowiednik na Łotwie. 14 czerwca 1941 r. NKWD zebrało pod pretekstem ćwiczeń 150 oficerów łotewskiej armii. Zamiast na ćwiczenia przewieźli ich do lasu w miejscowości Litene i tam zamordowali. Na podobieństwo obu zbrodni wskazywało wielu uczestników uroczystości m.in. Przewodnicząca Saeimy Republiki Łotewskiej Ināry Mūrniece.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi