21 Stycznia 2017
Promocja książki „Życie w cieniu śmierci” Krzysztofa Łagojdy
18 stycznia 2017 roku w Muzeum Katyńskim odbyła się promocja książki Krzysztofa Łagojdy „Życie w cieniu śmierci. Losy rodzin katyńskich w latach 1939–1989 w świetle wywiadów z członkami Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej. Wybrane aspekty”
Książka została wydana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Podstawowym źródłem pracy są rozmowy przeprowadzone przez Autora z członkami rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Publikacja przybliża nam losy tych ludzi, od wybuchu II Wojny Światowej przez okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, aż do 1989 roku.
Dzięki tej książce dowiadujemy się jak wyglądało ich życie w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, a także opisuje ich lata spędzone na zesłaniu w Związku Radzieckim. Praca przedstawia zbrodnię katyńską z perspektywy potomków zamordowanych jeńców, przez poszukiwania jakichkolwiek informacji o zaginionych, a potem starania o zachowanie pamięć i godne ich upamiętnienie. Pokazuje, że implikacje mordu katyńskiego, rany rodzin, w wielu przypadkach, nie zabliźniły się po dziś dzień.
Ukazuje także początki Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej. Ich działalność przez lata, w tym tworzenie miejsc pamięci poświęconych zbrodni katyńskiej. Całość pracy dopełniają zdjęcia dokumentów, takich jak pocztówki i listy wysyłane z obozów specjalnych czy pisma Polskiego Czerwonego Krzyża w sprawie poszukiwań, a także fotografie przedstawiające pomniki poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej.
Spotkanie z Autorem poprzedziło wprowadzenie Kierownik Muzeum Katyńskiego dr Ewy Kowalskiej. Słowo wstępne wygłosili Justyna Skowronek Dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Z. Frątczak. W promocji oprócz członków Rodzin Katyńskich, Stowarzyszeń Rodzin Policyjnych i Związku Sybiraków przybyłych z całej Polski wzięli udział między innymi Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, Prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej Halina Drachal, Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Michał Wykowski, Krzysztof Musielak reprezentujący Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, Prokurator z IPN Małgorzata Kuźniar-Plota, reprezentująca zaprzyjaźnione Muzeum Niepodległości Jolanta Załęczny oraz przedstawiciele Stowarzyszenie Parafiada w Warszawie.
Po prezentacji książki przez Pana Krzysztofa Łagojdę odbyła się dyskusja. Publikacja cieszyła się dużym uznaniem wśród przybyłych gości.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi