09 Czerwca 2016
„Pamięci naszych bohaterów”
W murach Muzeum Katyńskiego odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania złotą odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz otwarcie wystawy czasowej „Polskie więziennictwo 1919 – 1945”.
Uroczystość w sposób perfekcyjny zrealizowana przez Służbę Więzienną, zgodnie z zasadami ceremoniału, przebiegała w podniosłej atmosferze.  
Nawiązując do tradycji II RP funkcjonariusze w asyście rekonstruktorów objęli honorowe posterunki, oddając hołd więzionym w Ostaszkowie i zamordowanym w Miednoje pracownikom więziennictwa, przed epitafiami złożono kwiaty i zapalono znicz. 

Zaszczyt otwarcia wystawy czasowej powierzono Sławomirowi Frątczakowi, Dyrektorowi Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, długoletniemu kierownikowi Muzeum Katyńskiego - Oddziałowi Muzeum Wojska Polskiego. Ta wyjątkowa wystawa została przygotowana przez osoby związane ze Służbą Więzienną, zwłaszcza przez członków Fundacji „Historia zza krat – ocalić od zapomnienia”. W gablotach zostały wyeksponowane unikalne, archiwalne dokumenty oraz obiekty związane  z wypełnianiem zadań przez funkcjonariuszy na przestrzeni lat 1919 - 1945. Na rollupach bogato ilustrowanych ikonografią  przedstawiono treści wprowadzające zwiedzających w chlubne dzieje  Służby Więziennej. 

Wszystkich zebranych, na części konferencyjnej, powitał Dyrektor Generalny SW gen. Jacek Kitliński. Mówiąc o tradycjach formacji słowa podziękowania za przybycie skierował zwłaszcza do Warszawskiej Rodziny Katyńskiej z przewodniczącą p. Heleną Drachal oraz Warszawskiej Rodziny Policyjnej 1939 r. z przewodniczącym Michałem Wykowskim, w skład Rodzin których wchodzą potomkowie pracowników Służby Więziennej II RP. Nawiązując do wręczenia pośmiertnie nadawanych przez Ministra Sprawiedliwości złotych odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” głos przekazał p. Patrykowi Jakiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Po uroczystym wręczeniu medali nastąpiła chwila ekumenicznej modlitwy w intencji odznaczonych. W dalszej części głos zabrał dr Krystian Bedyński, przybliżając historię życia uhonorowanych. Część konferencyjną zakończył Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. dr hab. Zbigniew Wawer mówiąc o misji muzealnej realizowanej przez Muzeum Katyńskie - Oddział Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość po mistrzowsku prowadzoną przez płk. Włodzimierza Paszkowskiego uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Anny Marii Adamiak oraz akompaniament skrzypiec – Justyna Sychora. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi