15 Kwietnia 2016
Uroczystość Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w MK
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych mogił oficerów Wojska Polskiego. Bezprawnie więzieni polscy żołnierze i policjanci, niezależnie od narodowości i religii, zapłacili za służbę Polsce najwyższą cenę. Ich Rodziny zostały skazane na walkę o przetrwanie na dalekiej Syberii i w stepach Kazachstanu. 
Ci, którym udało się przeżyć, po powrocie do nowej Polski, stali się obywatelami drugiej kategorii. Przez dziesiątki lat nie mogli odbyć okresu żałoby, naród polski zmuszony był do milczenia o prawdzie Katynia. Po przemianach na arenie międzynarodowej i w naszym kraju, po otwarciu we wrześniu ubiegłego roku Muzeum Katyńskiego - dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób pracujących w rozmaitych instytucjach, a przede wszystkim rodzin katyńskich i stowarzyszeń policyjnych – prawda o Katyniu znalazła tutaj swój DOM.

W hołdzie, zamordowanym przez NKWD,  Obrońcom Września więzionym w trzech obozach specjalnych i więzieniach Ukrainy i Białorusi na Placu Apelowym MK została odprawiona uroczysta msza polowa, której przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek. W uroczystości wzięły udział rodziny ofiar oraz licznie zgromadzeni świadkowie prawdy o Katyniu. Słowo do zgromadzonych skierowali: Podsekretarz Stanu Wojciech Fałkowski, były wieloletni dyrektor Muzeum Katyńskiego  Sławomir Frątczak, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabela Sariusz – Skąpska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Teresa Bracka.

Po uroczystości zorganizowanej przez MON, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, kwiaty oraz znicze przed Epitafiami pomordowanych złożyli: premier Beata Szydło, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Podsekretarz Stanu Wojciech Fałkowski oraz uczestniczące w uroczystości rodziny i goście. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi