15 Kwietnia 2016
Uroczystość wręczenia medali „Pro Patria”
Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych, 12 osób, które złożyły skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w związku z nierzetelnością działania władz rosyjskich w wyjaśnianiu okoliczności Zbrodni Katyńskiej zostało odznaczonych Medalem "Pro Patria". Odznaczone dzisiaj osoby są najbliższymi krewnymi dwunastu ofiar Zbrodni Katyńskiej.
– Odznaczenia te są symbolem naszego długu wobec Państwa, bo walka o prawdę naznaczyła całe Państwa życie – powiedział podczas środowej uroczystości podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski. Wiceminister podziękował odznaczonym za podjęcie walki na drodze prawnej, która mimo niesatysfakcjonującego zakończenia przed Trybunałem w Strasburgu była ich moralnym zwycięstwem, którego podsumowaniem jest także wydana przez MSZ publikacja zawierająca zbierane przez lata materiały dotyczące Zbrodni Katyńskiej.

Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczając medale zauważył, że wszyscy Polacy są rodziną katyńską, bo biorąc pod uwagę statystyki, prawie każda rodzina została naznaczona tą zbrodnią, w wyniku której Polska straciła swoje elity.

Przemawiająca w imieniu odznaczonych Witomiła Wołk-Jezierska, córka zamordowanego porucznika Wojska Polskiego Wincentego Wołka, podziękowała Ministerstwu Spraw Zagranicznych za wsparcie udzielane podczas postępowania przed Trybunałem i dodała, że przez lata zmagań w walce o prawdę o Zbrodni Katyńskiej skarżącym przyświecała idea oddania zamordowanym czci i chwały.

Uhonorowani zostali: Gustaw Erchard, Irena Erchard, Jerzy Roman Janowiec, Krystyna Krzyszkowiak, Jerzy Karol Malewicz, Piotr Malewicz, Krystyna Mieszczankowska, Wanda Agnes Rodowicz, Artur Tomaszewski, Antoni Stanisław Trybowski, Jerzy Lech Wielebnowski, Witomiła Maria Wołk-Jezierska. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Komisji Głównej Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Muzeum Katyńskiego, a także rodziny i pełnomocnicy odznaczonych.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi