24 Listopada 2015
50 – lecie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
Obchody jubileuszu uświetniła międzynarodowa konferencja naukowa pt."70 lat po wojnie. Niemiecki i radziecki system jeniecki w badaniach naukowych". W trakcie konferencji naukowej z okazji 50-lecia CMJW w Łambinowicach – Opolu zaprezentowana została działalność Muzeum oraz jemu podobnych placówek w Polsce i poza jej granicami. 

Tematy wystąpień, zaproszonych do udziału w spotkaniu referentów, koncentrowały się na wspólnym doświadczeniu jeniectwa i związanych z nim zagadnień takich jak łamanie międzynarodowego prawa wojennego, praca przymusowa jeńców, ich fizyczna zagłada oraz powojenne implikacje obozowych przeżyć tych, którzy przeżyli. W debacie pt.: "Co dalej? Muzeua martyrologiczne w 70 lat po wojnie" wystąpił kierownik Muzeum Katyńskiego, p. Sławomir Z. Frątczak. Natomiast referat pt.: "Obozy pracy przymusowej NKWD" wygłosiła dr Ewa Kowalska, kustosz w Muzeum Katyńskiem.

Interesujące obrady były częścią perfekcyjnie przygotowanej uroczystości, której znaczącą częścią było wręczenie odznaczeń zasłużonym pracownikom oraz koncert  w budynku Filharmonii Opolskiej pt. "Kwartet na Koniec czasu" Oliviera Messiaena. W atmosferę dzieła wprowadził słuchaczy Jerzy Stankiewicz przedstawiając okoliczności powstania utworu w niemieckim obozie jenieckim. Wszyscy uczestnicy składali na ręce p. dyrektor dr Violetty Rezler – Wasilewskiej gratulacje i życzenia dalszych lat owocnej pracy na niwie ponadpokoleniowej pamięci o jeniectwie.

 

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi