03 Lipca 2011
Wiosna tego roku dla Muzeum Katyńskiego zakwitła bogactwem darów
Pierwsze półrocze tego roku dla Muzeum Katyńskiego zakwitło - wraz z wiosną - bogactwem darów powiększających znacząco zbiory placówki o niezwykle cenne archiwalia i fotografie.
Tym bardziej wartościowsze, iż ofiarodawcy powierzając Muzeum, częstokroć najcenniejsze i im tylko znanej wartości pamiątki po najbliższych - zamordowanych w Charkowie, Katyniu, Twerze, etc. – jednocześnie uzupełniają naszą wiedzę o różnorakich aspektach Zbrodni Katyńskiej. Należy również podkreślić, że wzmiankowane darowizny – tym samym - objęte zostają „gwarancją ich niezniszczalności” - wpisane bowiem do księgi inwentarzowej i stając się tym samym muzealiami – podlegać będą przypisanymi do ochrony dziedzictwa narodowego procedurom m.in. w zakresie – konserwacji, naukowego opracowywania zbiorów i ich upowszechniania. 

Poza powyższym staną się wzmiankowane darowizny istotnym elementem przygotowywanej w Muzeum Wojska Polskiego czasowej ekspozycji pt. Pamięć nie dała się zgładzić…”, otwarcie której przewidziane jest we wrześniu br. Największy dar złożyła do Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – Pani Iwona Strygner z Kielc, córka zamordowanego w wiosną 1940 r. w Charkowie por. Tadeusza Ostrowskiego. Poza niezwykłej wartości korespondencją z obozu starobielskiego do rodziny, w skład ofiarowanego zbioru pamiątek wchodzą liczne fotografie i oryginalny naramiennik od munduru por. Tadeusza Ostrowskiego. Równie cenne obiekty przekazała pani Zofia D. Sochacka z domu Widort - po Józefie Jerzym Widorcie, jeńcu obozu kozielskiego. Interesujący zbiór pamiątek ofiarował do zbiorów Muzeum Katyńskiego Pan Andrzej Karwasz, a dotyczą one Eugeniusza Kiełduckiego – Komisarza Kontroli Skarbowej, zamordowanego w Charkowie. Cennym uzupełnieniem kolekcji muzeum stanie się także - Wieniec Katyński (Poema tragiczna) – autorstwa Władysława Widerskiego – rodem ze Słomnik – mieszkającego od początków ubiegłego stulecia w Brazylii, ofiarowany przez Panią Zyvię Cionek – córkę poety. W tym miejscu pragniemy podziękować panu dr. Krzysztofowi Smolanie z Archiwum Akt Nowych, który wzmiankowane dzieło odnalazł i przywiózł z Parany, przekazując następnie do zbiorów naszej placówki. Równie ważnym uzupełnieniem kolekcji fotografii w zbiorach Muzeum Katyńskiego, będzie unikatowe zdjęcie por. Aleksandra Blatta – zamordowanego w Charkowie, przekazane przez panią Magdę Leuchter z Izraela – córkę zamordowanego. Wszystkim ofiarodawcom pragniemy z głębi serca podziękować za darowizny, mając jednocześnie nadzieję, iż staną się one przykładem i zachętą dla kolejnych darczyńców. Sławomir Z. Frątczak – Kierownik Muzeum Katyńskiego Zał. 1. Zbiór po por. Ostrowskim
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi