28 Października 2015
Pamiątki po braciach Leonie i Tadeuszu Hofmanach powiększyły zbiory Muzeum Katyńskiego
Oryginalna kartka pocztowa i telegram wysłane z obozu starobielskiego znalazły się wśród pamiątek przekazanych przez Panią Annę Kraujalis - Mazurek.
"Kochani moi. Jestem szczęśliwy i nic mi nie potrzeba. Otrzymałem list od Ciebie Zochno z dn. 18 I i od Stefcia z dn. 23 I i 6 I br. Czytam je codziennie i wydaje mi się, że jestem wtedy z Wami.  Zochno kochana moja i Wy wszyscy Moi, bądźcie spokojni, wrócę zdrów i w dobrej formie fizycznie, moralnie".

Tymi słowami rozpoczyna swoją wiadomość dla rodziny Leon Hofman, więzień obozu w Starobielsku. Zapisana przez niego kartka pocztowa znalazła się w darze złożonym przez Panią Annę Kraujalis - Mazurek. Wśród innych, niezwykle cennych archiwaliów jest również telegram wysłany ze Starobielska oraz świadectwo urodzenia i chrztu. Oprócz dokumentów w zbiorze znalazły się także wyjątkowe fotografie. Jedna z nich przedstawia Leona Hofmana z cała rodziną: żoną Zofią oraz dziećmi Barbarą i Grzegorzem (późniejszym wieloletnim Prezesem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej).
Kolekcję uzupełniają dwie legitymacje do odznaki Krzyża Kampanii Wrześniowej nadanego Leonowi Hofmanowi i jego bratu Tadeuszowi (więźnia obozu kozielskiego, zamordowanego w Katyniu).

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Kraujalis - Mazurek za przekazanie tak wielu cennych pamiątek.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi