24 Czerwca 2015
23 czerwca br. - ważna data w dziejach Muzeum Katyńskiego
Primo – dar ofiarowany przez Pana Bogusława Stankiewicza, syna Michała Stankiewicza zamordowanego wiosną 1940 r. w Katyniu   
Secundo – wybrane archiwalia grobowe z Muzeum Katyńskiego w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie.
Primo - o tragicznym losie męża, żona zamordowanego - Zofia z Urbanowiczów, dowiedziała się 27 maja 1943 r. z „Gońca Codziennego”. Jego ciało zostało zidentyfikowane podczas pierwszej ekshumacji niemieckiej w 1943 r. Bogusław Stankiewicz, przekazał wiele cennych dokumentów oraz informacji dotyczących działalności zawodowej, wojskowej, a także okoliczności aresztowania przez NKWD w 1939 r. Darczyńca wspomnienia o losie ojca dopełnił refleksjami na temat implikacji Katynia odciśniętych w losie rodziny.
Niebawem zostanie opracowany przez zespół filmowy Muzeum Wojska Polskiego – materiał dokumentalny, z udziałem Pana Bogusława Stankiewicza, poświęcony losom jego ojca i rodziny, a także prezentujący niezwykle cenny zbiór pamiątek ofiarowanych przez niego.

Secundo – wybrane archiwalia grobowe z Muzeum Katyńskiego zostały przekazane do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie. Dzięki życzliwości Dyrekcji wzmiankowanej instytucji podjęte zostaną próby przywrócenia treści nieczytelnym dokumentom wydobytym z mogił Charkowa i Miednoje. Praca osób zatrudnionych w  Zakładzie Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych CLKP przyczyni się do zwrócenia rodzinom kartek i listów znalezionych przy zamordowanych. Pomoc pracowników laboratorium, w działaniach prowadzonych przez Muzeum Katyńskie, spowoduje ujawnienie nowych dowodów zbrodni sowieckiej dokonanych na polskich policjantach i wojskowych. Umożliwi również publikację, nigdy dotąd nie upublicznionych kartek i listów, co będzie zadośćuczynieniem wysiłkom wielu osób przez lata walczących o prawdę katyńską. 

Planowane na wrzesień br. otwarcie nowej siedziby  Muzeum Katyńskiego, w którym wezmą udział m.in. dzieci pomordowanych, będzie okazją do symbolicznego zwrotu rozczytanej korespondencji rodzinom - przez 75 lat czekającym na wieści od najbliższych.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi