01 Czerwca 2015
Nieletni w obozach specjalnych i więzieniach NKWD (1939 – 1940)
Katyń, symbol ludobójstwa, mordu NKWD dokonanego na polskich oficerach i policjantach, których szeregi złożone były w 50% z rezerwistów pochodzących z różnych kręgów inteligencji polskiej. Do niewoli sowieckiej wraz z ojcami nierzadko dostawali się ich nieletni synowie. Podobnie jak dorośli, młodzi ochotnicy batalionów Obrony Narodowej, chcieli pomóc w obronie Ojczyzny.
Ujęci przez Armię Czerwoną trafiali do obozów specjalnych i więzień NKWD. Część z nich została zwolniona i skierowana do obozów pracy, część wróciła do rodzin dzieląc ich tułacze, syberyjskie i kazachstańskie losy, część została zamordowana i spoczęła w zbiorowych mogiłach.

    Synowie „Obrońców Września”, którym udało się przeżyć i opuścić „nieludzką ziemię” z Armią Polską, rozproszyli się po wszystkich kontynentach. Ci z nich, którzy „nie zdążyli do Andersa” wrócili do Ojczyzny z Wojskiem Polskim pod dowództwem Zygmunta Berlinga. W swoich wspomnieniach malują ostatnie, obozowe chwile ojców i ich kolegów. Są ostatnimi świadkami ich losu.

Pragnąc uhonorować nieletnie ofiary wojny, przetrzymywane przez NKWD w obozach specjalnych i więzieniach, Muzeum Katyńskie Oddział Muzeum Wojska Polskiego planuje zorganizowanie konferencji im poświęconej. Wiele instytucji wiedząc o naszych zamierzeniach już zadeklarowało swoje zainteresowanie przyszłorocznym wydarzeniem. Zapraszamy do uczestnictwa w nim wszystkie zainteresowane organizacje i stowarzyszenia.

Lista potwierdzonych partnerów:

-UNICEF Polska
-Fundacja Ośrodek KARTA
-Federacja Kombatanckich Związków Dzieci Ofiar Wojny Rzeczypospolitej Polskiej
-Związek Sybiraków
-Fundacja Kresy Syberia
-Federacja Rodzin Katyńskich
-Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.” w Katowicach
-Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
-Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
-Ewangelickie Duszpasterstwo Wojska Polskiego
-Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi