19 Kwietnia 2015
Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej w Zamościu
12. kwietnia br. miały miejsce obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej w Zamościu (z okazji 75. rocznicy mordu). Głównym celem podniosłej uroczystości było, poza upamiętnieniem tragicznych losów ludzi, którzy znaleźli się w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie, Kozielsku, etc.  – było przypomnienie, czy też raczej przekazanie wiedzy o zbrodni katyńskiej - młodzieży.
Uroczystość  została przez organizatorów podzielona na trzy części:
- Happening, który rozpoczął się o godzinie 10°° na zamojskim Rynku Wielkim. Ta część była wykonana przez młodzież z ponad 10. miejscowych szkół. 
- Druga odbyła się w kościele pw. Św. Katarzyny i miała charakter patriotyczno-religijny. Uroczystą Mszę świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej poprzedził występ przygotowany przez młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Zamościu i Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu. Przed mszą swoje wystąpienie pt. „Przestrzeń dziedzictwa katyńskiego” przedstawił prezes Zamojskiej Rodziny Katyńskiej - Marek Splewiński. Po Mszy świętej odbyły się uroczystości, z ceremoniałem wojskowym, przy pomniku „Krzyż katyński” oraz zostały złożone przez delegacje wieńce i kwiaty.
- Ostatnią częścią obchodów była sesja naukowa poświęcona tematyce 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Sesja odbyła się w miejscowym hotelu „Artis”. Referaty wygłosili - ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Sławomir Z. Frątczak kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele - Miasta Zamość, Gminy Zamość, policji, służb mundurowych, zamojskich szkół, a także członkowie Zamojskiej Rodziny Katyńskiej. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi