15 Stycznia 2015
Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Kresy - Syberia
14.  stycznia br. w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich miało miejsce spotkanie przedstawicieli Muzeum Katyńskiego z władzami Stowarzyszenia Kresy - Syberia (Kresy Siberia Foundation) - w osobach: Prezes Fundacji Stefan Wiśniowski oraz Anna Pacewicz i red. Jolanta Wolska – członkinie Zarządu.
Szacowni goście spotkali się z Kierownikiem Muzeum Katyńskiego Sławomirem Frątczakiem (przy współudziale kustoszy placówki – dr Ewy Kowalskiej i Sebastiana Karwata). Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy pomiędzy Muzeum Katyńskim, oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, a Fundacją Kresy-Syberia w 2015 r. Nasi australijscy partnerzy zadeklarowali kontynuację działań na polu pomocy w pozyskiwaniu nowych informacji, dokumentów i pamiątek dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej oraz ich rodzin - zesłanych na Syberię i do Kazachstanu w 1940 r. Jednocześnie będą namawiać członków i sympatyków swojej organizacji do spisywania losów własnych rodzin oraz biogramów bliskich.Sławomir Frątczak zadeklarował, iż tradycyjnie będzie rzecznikiem Fundacji Kresy – Syberia w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, której jest członkiem. 

Na  2015 r. ustalono ramowy plan wspólnych inicjatyw, między innymi podpisanie formalnej wieloletniej umowy o współpracy oraz organizację kolejnej konferencji poświęconej losom rodzin ofiar zbrodni katyńskiej we wrześniu br. w Warszawie.  

Pierwsza międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Fundację Kresy – Syberia przy współudziale Muzeum Katyńskiego, odbyła się w dniach 17-19 września 2014 r. Spotkanie zorganizowano w 75. rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, które zgromadziło grono ocalałych z sowieckiego terroru, ich potomków, delegatów z zagranicy, przedstawicieli władz państwowych oraz historyków, archiwistów i pisarzy z całego świata. Obrady odbywały się w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Muzeum Wojska Polskiego. Obejmowały wykłady m.in. prof. Rogera Moorehousea, Anne Applebaum, emisje filmów poświęconych tematyce kresowej oraz prezentacje wybranych projektów dotyczących działalności Fundacji Kresy – Syberia.  

Przypomnijmy, iż powstała w 2001 r. grupa dyskusyjna Kresy-Syberia zrzesza ponad 1200 członków z całego świata – głównie przedstawicieli Polonii na Zachodzie, których rodzinne korzenie związane są z dawnymi Kresami Wschodnimi II RP. Na skutek wydarzeń II wojny światowej, a w szczególności represji sowieckich, ich rodziny spotkał tragiczny los deportacji, wygnania, walki o przetrwanie, a następnie życia poza granicami Kraju.
Grupa zrzesza zarówno Sybiraków mieszkających poza granicami Kraju, jak i ich dzieci oraz wnuki. Coraz więcej jest także członków z Polski.
Celem Grupy od początku istnienia było upowszechnianie, upamiętnianie i badanie losów obywateli polskich II RP, którzy ucierpieli na skutek represji sowieckich. Dzięki wzajemnej współpracy wielu członków odnalazło cenne informacje nt. losów swych rodzin w czasie II wojny światowej, a także swoje polskie korzenie.

W 2008 r. członkowie Grupy Kresy-Syberia utworzyli Komitet Organizacyjny Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia oraz powołali do życia Fundację Kresy-Syberia z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Australii, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi