17 Września 2014
Spotkanie z przedstawicielami Rodziny Katyńskiej i Rodziny Policyjnej 1939 r.
Muzeum Katyńskie – Oddział Muzeum Wojska Polskiego zostało powołane do życia w czerwcu 1993 r. z inicjatywy Rodzin Katyńskich, na mocy decyzji ówczesnego wiceministra Obrony Narodowej - Pana Bronisława Komorowskiego. 
Było wypełnieniem woli „środowisk katyńskich” i wszystkich tych, którym po czasach budowania i funkcjonowania kłamstwa o Katyniu, Charkowie, Kijowie, Twerze, etc. - zależało na ogłoszeniu prawdy i godnym upamiętnieniu tejże haniebnej zbrodni, aby nigdy o niej – „Pamięć nie dała się zgładzić…”.                                                                                                                                                   
17 września br. podczas spotkania z Rodzinami Katyńskimi Prezydent RP – Bronisław Komorowski dokonał odsłonięcia pierwszych - z serii tablic - w tzw. „Epitafium Katyńskim”.

Zaprezentowano dowodnie zakres prac budowlano-konserwatorskich, zakończonych w pierwszym etapie, na terenie pomnika historii – Cytadeli Warszawskiej - w przyszłej siedzibie Muzeum Katyńskiego.

Poprzez ogląd placu budowy, można było uspokoić wszystkich oczekujących na nową odsłonę Muzeum –potwierdzając, iż założone plany są terminowo realizowane – zmierzając do ich zamknięcia 17 września 2015 r. i jednoczesnego zarazem otwarcia w nowej siedzibie – tak oczekiwanego  Muzeum Katyńskiego. Stanowi to zarazem symboliczne  zamknięcie kilkuletniej batalii o przywrócenie placówki zamkniętej w styczniu 2009 r., funkcjonującej przez 16 lat w jej ówczesnej siedzibie na warszawskiej Sadybie.

Ponad 32. tysiące artefaktów – relikwii katyńskich, o odpowiednim etalażu, obrazować będzie życie i męczeńską śmierć polskich oficerów i policjantów, ale również tragiczne losy ich rodzin, zarówno w okresie wojny – wpisane w dzieje Golgoty Wschodu [Sybiru!], jak i w okresie komunistycznego zniewolenia.

W nowej siedzibie - Muzeum będzie mogło służyć w pełni - „nauczycielce życia” - głosząc jak najgłośniej się da - prawdę o zbrodni katyńskiej - ku przestrodze Polsce i światu.

Jednocześnie należy nadmienić, że w trakcie uroczystości, sekretarz generalny ROPWiM – prof. Andrzej K. Kunert przekazał do Muzeum Katyńskiego pełną listę nazwisk Cmentarza Wojennego w Bykownii [do umieszczenia na tablicach „Epitafium Katyńskiego” oraz  zbiór cennych artefaktów [grzebień, „Medal za XX-lecie Służby” i nieśmiertelnik Józefa Naglika] znalezionych tamże w trakcie prac ekshumacyjnych. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi