06 Maja 2014
Uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego w Rozprzy
30 IV na terenie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy (powiat Piotrków Trybunalski) został posadzony Katyński Dąb Pamięci ku czci st. przodownika (pośmiertnie awansowanego na stopień aspiranta) Policji Państwowej Jana Kardasa (1898-1940), zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940.
Po zbiórce uczestników uroczystości w gimnazjum nastąpiło uroczyste przejście do miejscowego kościoła, skąd po mszy uczestnicy zgromadzili się w gimnazjum. Odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem koordynatora programu, Katarzyny Pawłowskiej, nauczycielki historii w tej szkole. Następnie dokonano uroczystego posadzenia Dębu Pamięci. Janusz Jędrzejczyk,wójt Gminy Rozprza, przemawiając podkreślił, że program Katyń… Ocalić od Zapomnienia, w ramach którego posadzono ten dąb, przyczynia się do utrzymania pamięci społecznej o zbrodni katyńskiej i o ukrywaniu prawdy przez ZSRR, ale też o całej II wojnie światowej.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych (Janusz Jędrzejczyk - wójt, Tomasz Gemel - przewodniczący Rady Gminy, Artur Cubała - zastępca wójta, Bogdan Górecki - skarbnik Gminy, Edyta Łukasik kierownik - GZO, Krystyna Famulska - sołtys Rozprzy), duchowieństwa (ks. prałat Wiesław Płomiński), nauczyciele gimnazjum z dyrektorem p. Bernardem Małyszewskim wraz z uczniami oraz członkowie rodziny Jana Kardasa, a także przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego oddziału Muzeum Katyńskie - dr Tomasz Szczepański.

Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod obeliskiem z tablicą postawionym obok dębu i upamiętniającym Jana Kardasa.

Więcej o uroczystości: http://www.rozprza.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=1&schemat=0&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=2009

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi