09 Października 2013
Budowa nowej siedziby Muzeum Katyńskiego – oddziału Muzeum Wojska Polskiego
9 października br. w Cytadeli Warszawskiej odbyło się robocze spotkanie z dziennikarzami prasy, radia i telewizji dotyczące rozpoczętych prac budowlanych nowego Muzeum Katyńskiego, oddziału Muzeum Wojska Polskiego, które zrealizowane zostanie w Kaponierze cytadeli.
Szanownych gości witali Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON płk Jerzy Gutowski oraz Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer. Przybyli: Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz – Skąpska. Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak zaprezentował zebranym koncepcję nowobudowanego muzeum. W warunkach polowych, na placu budowy prezes PBM Południe Zbigniew Gontarz (głównego wykonawcy) omówił sprawy koncepcyjno – techniczne bardzo dynamicznie rozwijających się prac. Na mocy podpisanej 10 września b.r. umowy pomiędzy Muzeum Wojska Polskiego a spółką PBM Południe SA, wybraną w przetargu na generalnego wykonawcę robót budowlanych, rozpoczęły się intensywne prace związane z realizacją nowej siedziby Muzeum Katyńskiego, które zaprezentowano przybyłym gościom i dziennikarzom.

Spółka PBM Południe SA w przeszłości wykonywała już podobne inwestycje m.in.: budowę Muzeum Powstania Warszawskiego i adaptację Fortu Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Zgodnie z koncepcją wybraną w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010 r., zostaną odrestaurowane i zaadaptowane zabytkowe budowle: Kaponiera (główna siedziba Muzeum, gdzie mieścić się będzie ekspozycja stała, część biurowa, magazyn artefaktów), Bateria Barkowa (gdzie będą umieszczone tablice epitafijne z nazwiskami zamordowanych) i Brama Nowomiejska od strony ul. Jeziorańskiego (główne wejście do placówki i części plenerowej). Dokumentację projektową prac budowlanych przygotowywała warszawska pracownia Brzozowski Grabowiecki Architekci Sp. z o.o.

Inwestycja realizowana jest w całości w oparciu o środki finansowe zapewnione przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy współudziale środków własnych Muzeum Wojska Polskiego.

Zachęcamy państwa do obejrzenia filmu przygotowanego przez Dział Promocji pokazującego ekspozycję wystawy pt. „Pamięć nie dała się zgładzić…”, która znajduje się Muzeum Wojska Polskiego:

Kierownik Muzeum Katyńskiego o wystawie Pamięć nie dała się zgładzić
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi