Jest to już drugi dar Państwa Burczaków dla naszej placówki. Wśród cennych pamiątek znalazł się list wysłany przez Kazimierza Burczaka z obozu w Starobielsku do żony Zofii. W liście tym Pan Burczak informuje małżonkę o swoich wojennych losach, dopytuje się również o losy rodziny. Do listu dołączona jest oryginalna koperta. Innym cennym archiwalium jest Karta Legitymacyjna Oficerska 5. Pułku Piechoty Legionów, należąca do płk Burczaka. Zachowała się w niej fotografia Kazimierza Burczaka w mundurze legionowym.
W darze Państwa Marzenny i Zbigniewa Burczaków znalazł się również album z prawie dwustoma fotografiami dokumentującymi obchody Święta 1-go Pułku Piechoty Legionów w sierpniu 1937 r. Kilkanaście zdjęć przedstawia uroczystości przy mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie, pozostałe defiladę wojskową oraz spotkanie w koszarach.
Dzięki życzliwości dzieci Kazimierza Burczaka, kolekcja pamiątek z nim związanych jest jedną z najliczniejszych w zbiorach Muzeum Katyńskiego za co darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Pułkownik dyplomowany piechoty Kazimierz BURCZAK, syn Antoniego i Bronisławy z Jędrychów, urodził się 13 marca 1895 we Lwowie. Żołnierz Legionów Polskich, ranny. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. W Wojsku Polskim od 1918. Uczestnik wojny 1918–1921 w szeregach 1 pp Leg. Po wojnie nadal służył w 1 pp Leg., potem w Szkole Podchorążych Piechoty. W 1930 roku ukończył Wyższą Szkołę Wojenną. Następnie był dyrektorem naukowym w Centrum Wyszkolenia Piechoty. Zastępca dowódcy, a od 1935 dowódca 1 pp Leg. Ranny podczas kampanii wrześniowej. Jeniec obozu w Starobielsku. Zamordowanyc w Charkowie. Odznaczony VM 4 i 5 kl., OOP, KN, KW 4, ZKZ, medalami 1918–1921 i 10-lecia.