04 Października 2013
Zbiory Muzeum Katyńskiego wzbogaciły się o nowe archiwalia i fotografie
Państwo Marzenna i Zbigniew Burczakowie, dzieci śp. pułkownika Kazimierza Burczaka, przekazali do zbiorów Muzeum Katyńskiego kolekcję fotografii i archiwaliów dotyczących ich Ojca.

Jest to już drugi dar Państwa Burczaków dla naszej placówki. Wśród cennych pamiątek znalazł się list wysłany przez Kazimierza Burczaka z obozu w Starobielsku do żony Zofii. W liście tym Pan Burczak informuje małżonkę o swoich wojennych losach, dopytuje się również o losy rodziny. Do listu dołączona jest oryginalna koperta. Innym cennym archiwalium jest Karta Legitymacyjna Oficerska 5. Pułku Piechoty Legionów, należąca do płk Burczaka. Zachowała się w niej fotografia Kazimierza Burczaka w mundurze legionowym.

W darze Państwa Marzenny i Zbigniewa Burczaków znalazł się również album z prawie dwustoma fotografiami dokumentującymi obchody Święta 1-go Pułku Piechoty Legionów w sierpniu 1937 r. Kilkanaście zdjęć przedstawia uroczystości przy mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie, pozostałe defiladę wojskową oraz spotkanie w koszarach.

Dzięki życzliwości dzieci Kazimierza Burczaka, kolekcja pamiątek z nim związanych jest jedną z najliczniejszych w zbiorach Muzeum Katyńskiego za co darczyńcom serdecznie dziękujemy.

 Pułkownik dyplomowany piechoty Kazimierz BURCZAK, syn Antoniego i Bronisławy z Jędrychów, urodził się 13 marca 1895 we Lwowie. Żołnierz Legionów Polskich, ranny. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. W Wojsku Polskim od 1918. Uczestnik wojny 1918–1921 w szeregach 1 pp Leg. Po wojnie nadal służył w 1 pp Leg., potem w Szkole Podchorążych Piechoty. W 1930 roku ukończył Wyższą Szkołę Wojenną. Następnie był dyrektorem naukowym w Centrum Wyszkolenia Piechoty. Zastępca dowódcy, a od 1935 dowódca 1 pp Leg. Ranny podczas kampanii wrześniowej. Jeniec obozu w Starobielsku. Zamordowanyc w Charkowie. Odznaczony VM 4 i 5 kl., OOP, KN,   KW 4, ZKZ, medalami 1918–1921 i 10-lecia.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi