08 Kwietnia 2013
Kolejne fotografie dotyczące ppor. Władysława Kałafatiuka trafiły do zbiorów Muzeum Katyńskiego.
Fotografie dokumentujące przebieg służby wojskowej ppor. Władysława Kałafatiuka, jak i jego zdjęcia prywatne z podróży i spotkań ze znajomymi przekazał Muzeum Katyńskiemu Pan Benedykt Kałafatiuk.

Kolekcja fotografii i pamiątek związanych z podporucznikiem jest jedną z największych w zbiorach Muzeum. Pochodzi ona z kolekcji Pana Pawła Kałafatiuka - wnuka ppor. Władysława Kałafatiuka. Obejmuje ponad 100 fotografii przedwojennych i kilkanaście współczesnych. Bogaty jest również zespół dokumentów. Znajduje się w nim m.in. pismo z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w sprawie poszukiwań informacji o mężu przez Panią Annę Kałafatiuk.

Szczególnie cenne wydają się być zdjęcia ilustrujące praktycznie całą karierę wojskową Władysława Kałafatiuka, która zaczęła się bardzo wcześnie, gdyż jeszcze jako nastolatek walczył z Ukraińcami pod Lwowem. W zbiorze znajduje się też wiele ciekawych zdjęć z ćwiczeń wojskowych i oficjalnych uroczystości.
W cywilu Władysław Kałafatiuk był nauczycielem w szkole w Koreliczach. Stąd też wśród przesłanych przez Pana Benedykta Kałafatiuka fotografii znajdują się te, przedstawiające kadrę nauczycielską i uczniów szkoły, w której pracował. Zgromadzona w Muzeum ikonografia pozwala również na poznanie zainteresowań podporucznika, który spędzał czas wolny na podróżach. W zbiorze znajdują się zdjęcia z Zakopanego i Pokucia oraz pocztówki z Wilna i Warszawy.

Cała kolekcja zostanie niebawem udostępniona na stronie internetowej Muzeum Katyńskiego.

Serdecznie dziękujemy Panom Pawłowi i Benedyktowi Kałafatiukom za przesłane pamiątki. Dzięki ich pomocy i życzliwości zbiory Muzeum Katyńskiego zostały wzbogacone o unikatową kolekcję fotografii i dokumentów. Jest ona tym cenniejsza, że dotyczy tylko jednej osoby - podporucznika rezerwy Władysława Kałafatiuka. 

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi