04 Kwietnia 2013
Konferencja w Charlottesville.
W sobotę 23 marca br. w Uniwersytecie Wirginijskim w Charlottesville odbyła się konferencja pt.: „Mass Violence, Justice and Memory: The Katyń Massacres of 1940 in History, Memory, Education and Law” („Pamięć, sprawiedliwość i przemoc na skali masowej: Zbrodnia Katyńska a historia, pamięć zbiorowa, edukacja publiczna i prawo”).

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji był dr Piotr H. Kosicki, wykładowca Wydziału Historii Uniwersytetu Virginii współodpowiedzialny za prowadzenie, w ramach uczelni, Ośrodka Badań nad Rosją, Europą Środkowo-Wschodnią i Eurazją. Doktor nauk historycznych Piotr Kosicki – uzyskał tytuł na Uniwersytecie Princeton. Obecnie kończy monografię historii katolickiego personalizmu i katolickiej nauki społecznej (w aspekcie kontaktów polskich działaczy katolickich w XX w. ze środowiskami katolickimi w Europie Zachodniej). Kolejny jego projekt badawczy poświęcony będzie historii działaczy i ruchów na rzecz krzewienia pamięci o Zbrodni Katyńskiej, zarówno w PRL jak i w III RP. Od sierpnia b.r. dr Kosicki będzie profesorem Wydziału Historii Uniwersytetu Maryland (pod Waszyngtonem).

W konferencji udział wzięli: Allan Paul; Nikita Pietrow, wicedyrektor Memoriału z Rosji, Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich; Ireneusz Kamiński, profesor prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego; Sławomir Z. Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego i dr. Łukasz Michalski, zastępca dyrektora Oddziału Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej.

Warto przypomnieć, iż Allan Paul – współczesny amerykański pisarz i dziennikarz, absolwent prestiżowego Johns Hopkins University jest autorem książek o zbrodni katyńskiej: Katyn: The Untold Story of Stalin's Polish Massacre, New York 1991; Katyń: Stalin's massacre and the seeds of Polish Resurrection, Annapolis 1996; Katyń: stalinowska masakra i tryumf prawdy, Warszawa 2006 r. Publikacje Allena Paula o tematyce katyńskiej ukazały się również w Czechach, na Węgrzech i na Łotwie. 17 września 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz odkrywania i popularyzowania prawdy o zbrodni katyńskiej oraz za dokumentowanie polskiej historii. 9 kwietnia 2010 r. otrzymał Honorowy Medal Pamięci „Pieta Miednoje 1940”, nadawany przez Kapitułę Warszawskiego „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939”, a 26 listopada 2010 r. wręczono mu dyplom Ministerstwa Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie za 2009 r. W drugiej połowie lat dwutysięcznych Allan Paul odwiedził Muzeum Katyńskie ofiarowując książkę pt. Katyń: stalinowska masakra i tryumf prawdy do zbiorów biblioteki Muzeum.

Konferencja zgromadziła około dwustu uczestników – wykładowców i studentów miejscowej uczelni, przedstawicieli amerykańskiej Polonii oraz dziennikarzy.

Kierownik Muzeum Katyńskiego – Sławomir Z. Frątczak w swoim 50-minutowym wystąpieniu zatytułowanym przez organizatorów – „From Mass Graves to a Museum: The Artifacts and Exhibits of Katyń” („Od masowych grobów do Muzeum Katyńskiego: Artefakty w ekspozycji Katyńskiej”) - poza przypomnieniem kalendarium z dziejów placówki, zobrazował „sprawy” przyszłości placówki w nowej siedzibie w kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Konferencja odbyła się dzięki finansowaniu z funduszu „UVA Polish Lecture Series” utworzonego na Uniwersytecie Virginii przez Panię Blankę Rosenstiel wraz z American Institute of Polish Culture. Współfinansowali sympozjum również następujące ośrodki uniwersyteckie: Ośrodek Badań Międzynarodowych, Inicjatywy „Page-Barbour” ds. Przymusowej Migracji oraz Międzynarodowej Sprawiedliwości Kryminalnej, Wydział Historii, Instytut Nauk Humanistycznych i Kultur Światowych, Program Judaistyki, Wydział Slawistyki, Wydział Socjologii. Podziękowania należą się także Instytutowi Pamięci Narodowej RP za wsparcie merytoryczne i techniczne, w szczególności za dostarczenie wystawy anglojęzycznej „The Destruction of the Polish Elite. Operation AB–Katyń”, którą otwarto na terenie Uniwersytetu Virginii w dniu konferencji.

Warto nadmienić, że Ambasada RP w Waszyngtonie przyczyniła się do rozpowszechnienie informacji o tym wydarzeniu.

rdquo; (
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi