21 Grudnia 2012
Kierownik Muzeum Katyńskiego uhonorowany medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.
19 grudnia br. kierownik – kustosz Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – Sławomir Z. Frątczak został uhonorowany złotym medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

Odznaczenie wręczali – Przewodniczący ROPWiM Pan Władysław Bartoszewski i Sekretarz Generalny ROPWiM dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert.

Wzmiankowany medal został ustanowiony 15 lipca 1976 r. stosowną uchwałą ówczesnego Prezydium Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa - w celu wyróżnienia osób i jednostek organizacyjnych - za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami [za: §1. „Regulaminu nadawania Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, wprowadzonym l kwietnia 1996 r.].  Zgodnie z §8. wspomnianego „Regulaminu…” - medal nosi się zawieszony na wstążeczce na lewej piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.

 Sławomir Z. Frątczak od 35-ciu lat pracuje w Muzeum Wojska Polskiego. Obecnie spełnia muzealna misję – jako kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego Oddziału MWP [od 2002 r.]. Odznaczony jest z wykształcenia historykiem - absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto z ramienia Stowarzyszenia Muzealników Polskich - jest członkiem Rady przy Dyrektorze Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie. 
Dał się poznać - jako autor kilkudziesięciu publikacji o tematyce historycznej i muzealniczej, a także jako twórca wielu wystaw czasowych oraz ekspozycji stałych w Muzeum WP i innych placówkach w kraju.
Posiada liczne odznaczenia państwowe, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy i Srebrny - Krzyże Zasługi, Medal „Pro Memoria”, odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” - Złoty Medal, odznakę - Zasłużonego Działacza Kultury i Zasłużonego dla Kultury w Wojsku Polskim; a także liczne resortowe - MON.
Panu Sławomirowi Frątczakowi tej niezwykle ważkiej nagrody serdecznie gratulujemy. Życząc jednocześnie wielu sukcesów na niwie muzealnej, a przede wszystkim rychłego zakończenia budowy nowej siedziby placówki w Cytadeli Warszawskiej. 

 

                                                                                     Współpracownicy z Muzeum Katyńskiego
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi