11 Grudnia 2012
Pamiątki po ppor. Władysławie Kałafatiuku.
Do zbiorów Muzeum Katyńskiego wpłynęła kolekcja fotografii i dokumentów dotyczących śp. ppor. Władysława Kałafatiuka.
Dzięki życzliwości Pana Benedykta Kałafatiuka, zbiory Muzeum Katyńskiego zostały wzbogacone o niezwykle cenny dar w postaci skanów fotografii, kartek pocztowych i relacji dotyczących śp. ppor. Władysława Kałafatiuka i jego najbliższych. 

Materiały te napływają do naszej placówki systematycznie od sierpnia 2012 roku. Jak zapowiada darczyńca, w miarę odnajdywania nowych dokumentów, będzie je nadal przekazywał Muzeum.

Wśród przesłanych dotychczas pamiątek znajdują się zdjęcia Władysława Kałafatiuka i jego rodziny. Nie posiadaliśmy wcześniej w naszych zbiorach tych fotografii, tym cenniejszy jest dla nas ten dar. W zbiorze archiwaliów przekazanych przez Pana Benedykta Kałafatiuka są również kartki pocztowe, które jego przodek wysyłał do najbliższych oraz od nich otrzymywał. Ciekawym uzupełnieniem spuścizny dotyczącej podporucznika są również współczesne zdjęcia miejsc związanych z ppor. Kałafatiukiem, m.in. jego rodzinnego domu w Kołomyi.

Przekazane pamiątki są cennym uzupełnieniem zbiorów Muzeum Katyńskiego, za które ofiarodawcy serdecznie dziękujemy.

 

Ppor. rez. Władysław KAŁAFATIUK, syn Karola i Michaliny z Korzeniowskich. Urodził się 9 września 1904 roku w Kołomyi. W latach 1919–1920 był członkiem Małopolskiej Straży Obywatelskiej w rodzinnym mieście. Walczył z Ukraińcami pod Lwowem. W latach 1927 –1928 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Od 1928 służył w 48 pp. W 1932 roku mianowany podporucznikiem, zostaje dowódca plutonu ckm w 77 pp. Odznaczony medalami pamiątkowymi. W 1928 roku przyjął posadę nauczyciela w Koreliczach w powiecie nowogródzkim. Po wojnie obronnej Polski w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i został skierowany do obozu kozielskiego. Zamordowany w Katyniu w 1940 roku.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi