20 Kwietnia 2011
Pielgrzymka rodzin katyńskich do Smoleńska i Katynia
Tegoroczna pielgrzymka rodzin katyńskich do Smoleńska i Katynia uczestniczyła w uroczystościach z udziałem prezydentów Polski i Rosji.
Pociąg, którym na uroczystości 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej wyje-chało ponad 220 krewnych ofiar, żołnierze Wojska Polskiego oraz harcerze, wyjechał w niedzielę 10 kwietnia br. o godz. 10.55 z Warszawy do Smoleń-ska. Na miejsce dotarł w poniedziałek rano.

W tegorocznym pielgrzymkowym podróżowaniu na zaproszenie sekreta-rza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – pana Andrzeja Kunerta uczestniczyli pracownicy Muzeum Wojska Polskiego – pp. Dariusz Matlak i Sławomir Frątczak oraz twórcy zwycięskiej koncepcji – nowej siedziby i eks-pozycji Muzeum Katyńskiego [Oddziału MWP] z panem Jerzym Kaliną na czele.

 Krewni ofiar Katynia i goście mieli okazję także zwiedzić sobór w Smo-leńsku, a następnie po krótkiej przerwie obejrzeć stację kolejową Gniezdowo, gdzie wiosną 1940 r. NKWD przywoziło transporty polskich jeńców z obozu w Kozielsku - następnie rozstrzelanych nad dołami śmierci w Lesie Katyńskim.

 Tuż przed przyjazdem prezydentów Polski i Rosji rodziny katyńskie od-wiedziły groby swoich najbliższych. Uroczystą Mszę św. w asyście żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego WP - celebrował Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego bp. Józef Guzdek.
Uroczystości w Lesie Katyńskim i związana z nimi podróż rodzin katyń-skich były symbolicznym dopełnieniem ubiegłorocznej pielgrzymki, przerwa-nej tragiczną śmiercią delegacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej.
Opr. S.F.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi