01 Czerwca 2023

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Andrzeja Świderskiego - dokumentalisty-fotografa, uczestnika ekshumacji w Charkowie-Piatichatkach, w miejscu pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, prowadzonych jesienią 1990 roku oraz latem 1991 roku.

Jego zdęcia stanowią unikatowy zapis prac archeologów polskich i co należy podkreślić - w początkach batalii o pełne wyjaśnienie prawdy o ludobójstwie Polaków na Wschodzie. W skład ofiarowanego przez zmarłego w 2021 roku unikatowego zbioru zdjęć, związanych z Jego udziałem we wzmiankowanej ekshumacji, weszło:

  • album z dokumentacją zdjęciową z prac sondażowo-ekshumacyjnych z lat 1990/91 (ogółem 129 fotografii), stanowiący ogromnej wagi zapis, obrazujący ekshumację latem 1991 roku w miejscu przyszłego Cmentarza Wojennego w Charkowie-Piatichatkach;
  • wydruki wielkoformatowe dokumentacji fotograficznej z powyższych działań w Charkowie - ogółem 160 zdjęć z opisami.

Pragniemy Rodzinie zmarłego przekazać z głębi serc naszych płynące wyrazy żalu i szczerego współczucia. Niech spoczywa w spokoju! W imieniu pracowników Muzeum Katyńskiego i własnym - Sławomir Frątczak

2023-06-01-swiderski_400

"Od lewej: koordynator budów "Energopol" p. Czerwiński,
ksiądz Peszkowski; inż. Lasocki oraz autor fotografii (przyp. Andrzej Świderski)"

Sylwetkę Zmarłego przybliża artykuł w portalu Przystanek Historia.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi