24 Października 2022

Ogólnokształcące Liceum Lotnicze imienia Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury w Dęblinie obchodzi jubileusz 50-lecia swojego powstania.

Z tej okazji 22 października br. odbyła się uroczysta gala połączona z otwarciem oraz poświeceniem nowej siedziby szkoły. Pracownicy Muzeum Katyńskiego składają zacnemu jubilatowi - moc życzeń kierowanych ku kadrze dydaktycznej oraz uczniom „Lotnika” - kolejnych pięćdziesięciu lat prężnego rozwoju. Niech słuchaczy szkoły „Iuvenis Aquilae” prowadzi w przyszłości zawołanie-dewiza płynące z „Hymnu Lotników”: My Polski czujna straż, husarii dawnej huf.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Loretańskiej. Przewodniczył jej ks. bp dr Wiesław Lechowicz, ordynariusz polowy Wojska Polskiego. W święcie uczestniczył – rozpoczynając listę znamienitych gości – Sekretarz Stanu w MON, Wojciech Skurkiewicz, który dokonał także uroczystego otwarcia nowej siedziby szkoły wraz z dyrektorem OLL, ppłk. rez. mgr. inż. Andrzejem Jaworskim. Aktu poświęcenia gmachu szkoły dokonał ordynariusz polowy.

W jubileuszowych wydarzeniach uczestniczył Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego, kierując w trakcie swego wystąpienia do uczestników uroczystości słowa, m.in. podkreślając wagę decyzji, którą podejmują młodzi ludzie, wstępując na ścieżkę edukacji w szkole wojskowej. Pamiętać, bowiem należy, że prócz zalet, blasków i zaszczytów służby w Siłach Powietrznych, ważne jest przede wszystkim poświęcenie się dla sprawy obrony Ojczyzny, które – jak uczy nas nauczycielka życia historia – może od nich wymagać w wojskowej misji niekiedy ceny własnego życia. Niezwykle ważna jest również pamięć o poprzednikach – lotnikach, którzy poświęcali swe częstokroć młode życie w obronie nieba nad Najjaśniejszą Rzeczpospolitą oraz ginęli w obronie jej Honoru. Także w zbrodni katyńskiej.

50-lecie-lotnika-9-1300x732_400

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi