15 Listopada 2021
Muzeum Katyńskie wspiera Międzynarodowe Stowarzyszenie „Memoriał”

Z niedowierzaniem przyjęliśmy, napływające z Rosji informacje o tym, że Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej złożyła pozew do Sądu Najwyższego o likwidację Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał z powodu systematycznego łamania ustawy o „agentach zagranicznych”.

Nie nam muzealnikom zabierać głos w kwestiach natury stricte politycznej, ale zmuszeni jesteśmy z całą mocą podkreślić, iż ta decyzja ma za cel ukrócenie wszelakiej dyskusji i tym samym również badań na temat zbrodni komunistycznych. Jest ona jednocześnie, jak się wydaje, swoista zaporą przed głosami przeciwnymi i negującymi oficjalną narrację historyczną Federacji Rosyjskiej.
Muzeum Katyńskie od dziesiątków lat owocnie współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Memoriał - największą niezależną rosyjską organizacją zajmującą się historią represji politycznych i obroną praw człowieka. W gronie jej twórców i współpracowników znajdują się najwybitniejsi rosyjscy intelektualiści, ludzie o ogromnym autorytecie, niedoścignionej wiedzy i zaangażowaniu. Od lat walczą oni o upamiętnienie ofiar represji bez względu na ich narodowość. Niezliczona ilość sowieckich zbrodni nie zostałaby ujawniona gdyby nie poświęcenie pracowników „Memoriału”. Za swą działalność Stowarzyszenie i jego pracownicy byli wielokrotnie nagradzani. W Polsce są znane przede wszystkim ich badania i publikacje dotyczące „operacji polskiej” NKWD, deportacji naszych rodaków w głąb ZSRR oraz zbrodni katyńskiej.
Pragniemy jednocześnie nadmienić, iż Muzeum Katyńskie od lat wspierało i nadal wspiera Stowarzyszenie Memoriał w ich działalności. Udostępniamy naukowcom z Rosji wszystkie zgromadzone w muzeum pamiątki i materiały pozwalające Stowarzyszeniu na poszerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Czego owocem było nasze uczestniczenie w redagowaniu tomów ksiąg cmentarnych, publikacji o ogromnym (wręcz historycznym) znaczeniu dla wszystkich, którym, z różnorakich względów, bliska jest tematyka Katynia. Mieliśmy honor wielokrotnie gościć przedstawicieli „Memoriału” w naszej placówce i sami w 2019 roku odwiedziliśmy jego moskiewską siedzibę. Przy tych okazjach - odbywaliśmy z nimi wielogodzinne rozmowy i zawsze byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i wiedzy naszych Przyjaciół z „Memoriału”.
Zaniepokojeni, napływającymi z Rosji informacjami, wyrażamy wsparcie dla Dyrekcji i Pracowników Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał. Mamy nadzieję, że podczas wyznaczonej na 25 listopada rozprawy sąd poprze ich stanowisko.
Zachęcamy wszystkich Przyjaciół Muzeum Katyńskiego w tym historyków i dziennikarzy oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są swobody obywatelskie i wolność słowa do wyrażenia poparcia dla naszych rosyjskich Przyjaciół. Na stronie internetowej Stowarzyszenia można podpisać petycję w ich obronie - LINK.
Działające w Warszawie Stowarzyszenie "Za Wolną Rosję" organizuje protest w obronie „Memoriału”, który odbędzie się przed ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej w Warszawie, w niedzielę 21 listopada o 12.00.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

memorial_stowarzyszenie_400
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi