12 Kwietnia 2021
Spotkanie w Wojskowym Centrum Geograficznym

8 kwietnia 2021 r. w Wojskowym Centrum Geograficznym w Warszawie odbyło się upamiętnienie geografów wojskowych, służących w 1939 w strukturze Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG) a zamordowanych w zbrodni katyńskiej.

WCG jest jednostką Wojska Polskiego, która kontynuuje m.in. tradycje przedwojennego WIG. Z uwagi na panującą pandemię wydarzenie odbyło się w reżimie sanitarnym.

Pod mieszczącą się w budynku tablicą pamiątkową poświęconą poległym geografom wojskowym zostały zapalone znicze. Następnie zaprezentowana została wystawa planszowa „Geografom Katyńskim – Gloria Victis”, obrazująca losy personelu WIG po 1 września 1939 r. Podczas wydarzenia wygłoszone zostały 3 referaty:

  • „Oficerowie WIG we wrześniu 1939r. Droga do Katynia” (płk dr Eugeniusz Sobczyński, - referat został odczytany w jego imieniu, bo sam Autor nie mógł dojechać do W-wy);
  • „Losy geografów wojskowych w obozach specjalnych NKWD” (dr Ewa Kowalska IPN);
  • „Dlaczego Katyń? Geneza i konsekwencje zbrodni” (dr Tomasz Szczepański, MWP, oddział Muzeum Katyńskie).

Uczestnikami uroczystości byli głównie żołnierze i pracownicy WIG. W trakcie spotkania było rozdawane okolicznościowe wydawnictwo – numer okazyjny „Polski Zbrojnej” poświęcony zabitym w zbrodni katyńskiej geografom wojskowym.

Tomasz Szczepański

2021-04-08-tomasz_400
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi