26 Lutego 2021
Protest wobec bezczeszczenia pamięci Ofiar

Stanowczy protest Muzeum Katyńskiego wobec bezczeszczenia pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej przez Federację Rosyjską.

Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, będące Domem relikwii katyńskich oraz wyjątkowym pomnikiem – dowodem zbrodni, stanowczo protestuje przeciwko haniebnej decyzji sądu, który oddalił pozew „Stowarzyszenia Memoriał” w sprawie zdjęcia z budynku Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Twerze dwóch tablic upamiętniających ofiary sowieckich zbrodni. Tablica w języku rosyjskim brzmiała „Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie” tablica w języku polskim i rosyjskim, odsłonięta 22 czerwca 1992 r. głosiła: „Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze - Rodzina Katyńska”. O demontaż upamiętnień zabiegała prokuratura w Twerze, która stwierdziła, że tablice zostały zamontowane z naruszeniem przepisów, a „przedstawiona na nich informacja nie oddaje rzeczywistej prawdy”.

Muzeum Katyńskie zdecydowanie protestuje przeciwko zakłamywaniu historii i zacieraniu pamięci o bezbronnych ofiarach zbrodni katyńskiej – ponad 6.000. oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, a także funkcjonariuszach Straży Więziennej, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej oraz cywilach zamordowanych w budynku NKWD w Kalininie (Twerze).

Nie możemy dopuścić, by „kłamstwo katyńskie” ponownie pojawiło się w przestrzeni publicznej. Prosimy władze Rzeczpospolitej Polskiej oraz instytucje naukowe, martyrologiczne i muzea, jak też wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych kroków w celu przywrócenia symbolu pamięci o zamordowanych w Kalininie (Twerze) obywatelach Rzeczpospolitej.

Kierownik
Muzeum Katyńskiego
Oddziału Martyrologicznego MWP

Sławomir FRĄTCZAK

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi