01 Sierpnia 2020
Cytadela Warszawska w dniu wybuchu powstania warszawskiego

Zajmowana w czasie okupacji przez wojska niemieckie Cytadela Warszawska, 1 sierpnia 1944 r., była bezskutecznie atakowana przez żołnierzy żoliborskiego Zgrupowania Armii Krajowej „Żaglowiec” dowodzonego przez ppor. Stefana Szubę ps. „Leszcz”.

O godzinie „W” (17.00) plutony powstańcze o numerach 203. i 205. zaatakowały twierdzę od strony ul. Krajewskiego, następnie wsparte orężnie przez pluton ppor. Tadeusza Magiera ps. „Żytomierski”, dostając się pod morderczy ogień Niemców prowadzony z kaponier. W działaniach poległo i zostało rannych wielu żołnierzy AK. 1 sierpnia br. w „godzinę W”, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, kustosz Muzeum Katyńskiego Sebastian Karwat, w imieniu pracowników placówki, zapalił znicze przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na murze Cytadeli (od strony tzw. „Alei Nieobecnych”). Należy pamiętać, że w Powstaniu Warszawskim, w bohaterskich zmaganiach z Niemcami, wzięło udział wielu członków rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, również oddając umiłowanej Ojczyźnie w ofierze swe życie i cierpienie.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi