16 Maja 2019
Spotkanie z dr Bartoszem Kułanem – prezentacja książki o Zygmuncie Bugajskim

W środę, 15 maja w naszym muzeum odbyło się spotkanie z dr Bartoszem Kułanem - autorem książki „Nieznana ofiara Katynia: Zygmunt Bugajski (1887-1940). Prawnik i penitencjarysta”.

Bohater książki w młodości był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej Frakcji Rewolucyjnej. Działalność polityczna i patriotyczna spowodowała, że był kilkukrotnie relegowany z gimnazjów. Najpierw w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Radomsku oraz w Sierpuchowie na terenie Rosji. Ostatecznie musiał zdawać maturę eksternistycznie w Petersburgu. Następnie Bugajski studiował prawo i ekonomię Moskwie. W trakcie studiów podjął pracę w zakładzie dla nieletnich przestępców, co rozbudziło w nim zainteresowanie problematyką więziennictwa. Po rewolucji lutowej 1917 r. przez kilka miesięcy był naczelnikiem więzienia na Tagance (Moskwa). Zagrożony aresztowaniem przez bolszewików we wrześniu 1918 uciekł z Moskwy i jesienią tego roku przedostał się do Warszawy. Od listopada 1918 r. pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, początkowo jako pracownik nieregularny (dietariusz). Jednocześnie od 1919 r. rozpoczął pracę w więzieniu mokotowskim w Warszawie, a w 1920 r. w więzieniu przy ul. Dzielnej („Pawiak”). W obu tych więzieniach był naczelnikiem. Od 1921 r. do końca II RP był pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości ostatecznie awansując na stanowisko naczelnika Wydziału Penitencjarnego w Departamencie Karnym MS.
Pracując w strukturach MS Bugajski współtworzył więziennictwo polskie starając się nadać mu nowoczesny charakter. Był m.in. inicjatorem powołania pierwszych szkół kształcących funkcjonariuszy Straży Więziennej i twórcą ogólnopolskiej biblioteki więziennej przeznaczonej dla skazanych. Był też czynny jako naukowiec – opublikował w 20-leciu międzywojennym 8 książek i 34 artykuły poświęcone problematyce więziennictwa. Został też włączony do składu profesorskiego Wolnej Wszechnicy Polskiej w charakterze docenta na Wydziale Nauk Politycznych i Społecznych. We wrześniu 1939 r. ewakuowany na wschód wraz z personelem Ministerstwa Sprawiedliwości, dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzony w obozie w Szepietówce a następnie w Kozielsku, został zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940. Zwłoki zostały zidentyfikowane podczas ekshumacji wiosną 1943 r.
Postać i dorobek Bugajskiego były przemilczane w okresie PRL (co wiązało się nie tylko z ogólnym odrzuceniem przez komunistów dorobku II RP, lecz także okolicznościami jego śmierci). W III RP doczekał się upamiętnienia, czego przejawem jest przedstawiona na spotkaniu książka dr. Bartosza Kułana.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi