26 Kwietnia 2019
Pamiątki dla Muzeum Katyńskiego

18 kwietnia do Muzeum Katyńskiego przywieziono zespół pamiątek zgromadzonych przez śp. por. (kpt.) Aleksandra Witliba. Składają się na ten dar różnego rodzaju archiwalia.

Wśród nich są zapiski, rysunki, mapy, ryciny, portrety i obrazy z życia więźniów (wśród autorów m.in. prace Józefa Czapskiego, Stanisława Westwalewicza, Stefana Sienickiego, Zygmunta Turkiewicza). Kolekcję pamiątek przekazała nieodpłatnie rodzina Aleksandra Witliba - Państwo Teresa Pare, jej mąż Michael oraz Grażyna Witlib i John Witlib, mieszkający obecnie w Kanadzie.
Aleksander Witlib urodził się 5 grudnia 1910 r. w Kletnie na Polesiu, po zakończeniu nauki pracował jako nauczyciel, a następnie pełnił urząd dyrektora szkoły w Czechowie. Odbył przeszkolenie wojskowe w Centrum Wyszkolenia Kawalerii ( Szkoły Podchorążych Kawalerii) w Grudziądzu, którą ukończył w 1934 r. Po klęsce kampanii wrześniowej por. Aleksander Witlib trafił do niewoli i do 1 września 1941 r. był więźniem obozów w Kozielsku, Pawliszczew Borze i Griazowcu. Aleksander Witlib był w grupie polskich jeńców wojennych, których jeszcze przed egzekucjami wiosną 1940 r. w Katyniu i Miednoje przeniesiono do innych obozów. Podczas niewoli Aleksander dokumentował pobyt w obozie. Kolekcja Witliba obejmuje obwieszczenia, które przechwytywał wykorzystując nieuwagę strażników oraz ryciny dokumentujące życie obozu wykonane przez współwięźniów. Zdobyte dokumenty i rysunki Aleksander przechowywał w skrytce przygotowanej w pudełku na szachy, wierząc że rosyjskie zamiłowanie do tej gry uchroni schowek przed inspekcją i pozwoli ocalić kolekcję.
Por. Aleksander Witlib wstąpił później do Armii Andersa, przeszedł z jej oddziałami aż do Włoch, skąd w 1948 r. przeniósł się z rodziną do Wielkiej Brytanii, a w 1950 r. - do Kanady. Brał udział w działaniach, które doprowadziły do odsłonięcia w 1980 r. w Toronto, na południowym skraju polskiej dzielnicy, nad jeziorem Ontario, Pomnika Katyńskiego. Zmarł 22 marca 1982 r.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi