05 Października 2018
Krystyna Zienkiewicz-Olchowa i Ludwika Zienkiewicz-Turowska w Muzeum Katyńskim

3 października 2018 roku w Muzeum Katyńskim odbyło się spotkanie oficerów Wojsk Obrony Terytorialnej z Krystyną (Ksenią) Zienkiewicz-Olchową i Ludwiką (Lidią) Zienkiewicz-Turowską. Historia życia, którą siostry opowiedziały zebranym, mogłaby zapełnić wiele stron książki.

Krystyna i Ludwika przeżyły piekło Powstania Warszawskiego a następnie wraz z matką zostały skierowane do niemieckiego obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd zostały przewiezione do niemieckiego obozu KL Auschwitz, a potem do niemieckiego obozu KL Neuengamme. Po wyzwoleniu obozu przez wojska brytyjskie siostry powróciły do Warszawy, gdzie bezskutecznie poszukiwały matki. Z Warszawy, wraz z innymi bezdomnymi dziećmi, wyjechały transportem kolejowym na wschód i znalazły się w Związku Sowieckim. Po ponad 50 latach siostry zdecydowały się opowiedzieć swoją historię w moskiewskich szkołach. Od tego czasu brały udział w wielu spotkaniach z młodzieżą, opowiadając o swoich tułaczych losach.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi